"5 voordeelen. Men wordt daardoor onafhankelijk van de bewolking. Is de atmosferische toestand voldoend gunstig voor het opnemen van 't terrein, dan is hij dit ook voor de opneming van foto's van kunstlicht. Voor dit doel worden de beide spiegels vervangen door een lichtbron met reflector, die de lichtstralen in de richting van de kijkeras terugkaatst. Door een kleine wijziging in den afstand tusschen lens en lichtbron resp. reflector, kunnen de lichtstralen voor kleinere afstanden van het vliegtuig meer verspreid, voor grootere meer bij elkaar gebracht worden, zoodat het vliegtuig binnen den lichtkegel gehouden kan worden en de beelden van het kunstlicht niet te klein worden. Hoofdstuk X. De declivometer. Dit toestel beoogt de bepaling van het nadir- punt op het negatief van de lichtbeeldcamera. Daartoe worden de lichtstralen geconvergeerd in een richtingtegengesteld aan die op het oogen- blik der belichting, door middel van een condensor en van het objectief en, na terugkaatsiing door den zelfden spiegelkop, welke by de opneming in het vliegtuig werd gebruikt, op schermen, die zwak gebogen lynen hyperbolenvertoonen, die de waarde der verticale hoeken aangeven, als lichtbeelden opgevangen. Door verschuiving van het negatief, tot de ge meten hoeken h overeenkomen met de aanduiding van deze hoeken op de schermen en door meting van deze verschuiving in de beide assen van de plaat, wordt het nadirpunt op het negatief bepaald. De declivometer is een combinatie van de reeds beschreven toestellen, n. 1. van de lichtbeeldcamera en den spiegelkop, waarbij nog schermen met hyperbolen voor de meting van de verticale hoeken, een condensor en een coördinatenmeter komen. De beide laatst genoemde zijn bekend en zoowel in de verticale doorsnede (fig. 4), als in den plattegrond (fig. io) van den declivometer, weggelaten. Dit toestel beoogt de bepaling van het nadirpunt

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 115