11 Verder verrichtte zij centreeringsmetingen in de tweede-rangspunten Wijnaldum, Tjummarum, Franeker I, Cornwerd en IJsbrechtum. Van den Ingenieur-Verificateur van het Kadaster te Amsterdam werden de uitkomsten ontvangen van een centreeringsmeting ter bepaling van den in 1926 voltooiden hoofdtoren van het driehoekspunt Amsterdam XXIV (H. Willebrordus buiten de Veste), en van den fnd. Ingenieur-Verificateur te Almelo de volledige mededeeling van centreeringsmetingen te Geesteren (O.), waar een nieuwe toren werd gebouwd, terwijl de aldaar in 1904 als driehoekspunt opgenomen toren werd afgebroken. Met de voltooiing van de hoekmetingen in Friesland en op de Wadden eilanden is verkregen, dat het geheele land door de secundaire driehoeks meting wordt bestreken, en dat tot afsluiting in eersten aanleg van dit werk kan worden overgegaan. Daarvoor zijn nog noodig eenige aan vullingsmetingen hoofdzakelijk centreeringsmetingen op plaatsen, waar sedert de daar uitgevoerde metingen belangrijke veranderingen aan de gebouwen zijn ontstaan en deze metingen zullen in 1927 uitgevoerd worden. Verder zijn nog noodig de voltooiing der berekening, het afwerken van de verzamelbladen van metingen en uitkomsten en het in druk uit geven van de resultaten van het werk. De berekening van de coördinaten der punten in de groep Friesland werd op zulk een wijze geregeld, dat in het voorjaar van 1927 voldaan kon worden aan de ingekomen verzoeken om coördinaten in dit terrein gedeelte van de Ingenieurs-Verificateurs van het Kadaster te Groningen en te Assen, de Hydrografische diensten van het Ministerie van Marine en van de Zuiderzeewerken en van den dienst der Militaire Verkenningen. De volledige lijst van coördinaten voor Friesland kon echter nog niet voltooid worden. De samenstelling van één lijst met de coördinaten van alle punten der Rijksdriehoeksmeting werd voorbereid. Sterrekundige waarnemingen. De berekening der vroeger volbrachte waarnemingen werd ten einde gebracht. Waterpassing. Door den Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat, belast met den Algemeenen Dienst, onder wiens Directie met een nieuwe primaire waterpassing van Nederland een aanvang is gemaakt, werd de Commissie bij voortduring over dit werk geraadpleegd. Hij deelde mede, dat op het einde van 1926 het terreinwerk voltooid was voor de op zich zelf staande trajecten MaastrichtVenloVelden en VenloStraelen en voor de figuur, begrensd door den veelhoek Velden Eindhoven— Geldermalsen EdeArnhemNijmegenBergenVelden,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 11