I 2 waar binnen de knooppunten Hees en Gemert voorkomen op zoodanige wijze, dat binnen den grooten veelhoek vijf kringen gevormd werden. Ten einde de onveranderlijke hoogteligging zoo goed mogelijk te ver zekeren, werd, in overleg met 's Rijks Geologischen dienst, overgegaan tot den aanleg van een vijftal ondergrondsche merken, n.l. te den Donk (in de Alblasserwaard), Gilse-Rijen (bij Breda), Amersfoort, Malden (bij Nij megen) en Reuver (tusschen Roermond en Venlo). Slingcrwaarnemingen. De Ingenieur der Commissie Dr. F. A. Vening Meinesz hield zich in het begin van het jaar bezig met de berekening der waarnemingen verricht op de reis naar Port-Said en met de verdere verbetering van het slingertoestel. Deze is weer uitgevoerd in de werkplaats van het Kon. Meteorologisch Instituut te de Bilt door den heer L. M. van Rest. De schommelas werd vervangen door een Cardanische ophanging, die ook het stampen van de boot onschadelijk maakt, en een minder angstvallige behandeling van het hoogtestuur tijdens de waarnemingen toelaat. Deze wijziging bracht mede, dat de inrichting tot lichtuitzending en registreering met het toestel zelf moest worden verbonden. Zij werd boven op den mantel aangebracht; voor de leiding der lichtstralen moest het aantal prisma's worden vermeerderd. De Minister van Marine had in September 1925 aan de Commissie medegedeeld, dat, in overeenstemming met haar wensch, Hr. Ms. Onder zeeboot K XIII op de reis van Helder naar Soerabaja den weg zou nemen door het kanaal van Panama, en dat Dr. Vening Meinesz in de ge legenheid zou worden gesteld op die reis aan boord slingerwaarnemingen uit te voeren. Om de uitkomsten uit een wetenschappelijk oogpunt zoo vruchtbaar mogelijk te maken, is de te volgen weg in overleg met hem vastgesteld. De reis is 27 Mei aanvaard zij ging over Horta (Azoren), Las Palmas (Kanarische eilanden), Cura9ao, Colon, Balboa, Mazatlan (Mexico), San Francisco, Honolulu, Guam, Yap, Manila, Ambon, Banda en Bima naar Soerabaja, dat 13 December werd bereikt. Zij heeft dus 200 dagen ge duurd, waarvan men 112 varende was, terwijl men voor de waarnemingen 109 maal is ondergedoken. De afgelegde afstand bedraagt bijna 20000 zeemijlen. Op de geheele reis zijn slechts 2 waarnemingen misluktenkele malen is het bij zeer kalme zee mogelijk geweest aan het oppervlak waarnemingen te verrichten. Het aantal geslaagde waarnemingen is 126, waarvan: 25 in den Atlantischen Oceaan; 5 in de Caraïbische Zee; 64 in den Stillen Oceaan, waarvan 18 langs de Westkust van Amerika, en

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 12