138 Wel blijft er natuurlijk één ingrijpend verschil tusschen hypo thecaire en scheepsboekhouding bestaan. Een schip is, zoolang het bestaat, een vrijwel onveranderlijk object, dat dus gemakkelijk als grondslag voor een boekhouding genomen kan worden, daaren tegen is het onroerende goed niet onveranderlijk. Wat moet men hier als grondslag aannemen? De eigendommen van den zelfden persoon onder één kantoor, onder één gemeente? Moet men slechts de aaneensluitende eigendommen als object nemen of het kadastrale perceel? Ik stip de vraag alleen maar aan. Hier bestaat een moeilijkheid die de scheepsboekhouding niet kent. Laat het hier voldoende zijn te zeggen, dat die moeilijkheid opgelost kan worden. Er zullen echter bij de hypothecaire boek houding steeds administratieve bescheiden noodig zijn, die de veranderingen in het object vastleggen. Ik zeide, dat ons privaatrecht in bepaalde gevallen schepen gelijk stelt met onroerend goed. Deze gelijkstelling bestaat n.l. alleen t. a. v. teboekgestelde schepen. Het niet teboekgestelde schip wordt behandeld als roerend goed. Levering ervan vindt plaats door overgave van hand tot hand, het is niet vatbaar voor hypotheek, beslag en executie geschieden als bij roerend goed. Vandaar de eerste vraag: kunnen alle schepen teboekgesteld worden? Dat is niet het geval. Schepen kleiner dan 20 ton en schepen bestemd voor den openbaren dienst kunnen niet in de registers worden opgenomen. Voor alle andere schepen bestaat die mogelijkheid wel, echter met dien verstande, dat hieronder schepen zijn die zelfs teboekgesteld moeten worden. Gaan we hiertoe de drie rubrieken na waarin het Wetboek van Koophandel de schepen verdeelt, dan zien we het volgende. a. Zeeschepen d. w. z. schepen die gebruikt worden tot de vaart ter zee of daartoe bestemd zijn. Deze moeten teboek gesteld worden. Immers zonder bewijs van teboekstelling wordt voor deze schepen geen zeebrief afgegeven en zonder zeebrief geen recht de Nederlandsche vlag te voeren of de mogelijkheid in- en uitgeklaard te worden door de ambte naren der invoerrechten en accijnzen. b. De beide andere soorten van schepen behoeven niet teboek gesteld te worden, n.l. de binnenvaartuigen en visschers- schepen. Waar echter het nieuwe Wetboek van Koophandel bepaalt, dat alleen teboekgestelde schepen hypothecair be-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 138