zwaard kannen worden en waar meergenoemde algemeene maatregel van bestuur geen vernieuwing der bestaande scheepsverbanden bracht, doch deze juist erkent als scheeps- hypotheken bij teboekstelling van het bezwaarde schip, is uitdrukkelijk bij de invoering van de nieuwe boekhouding bepaald, dat alle bezwaarde schepen binnen zekeren tijd opnieuw teboekgesteld moeten worden. Hoe geschiedt de teboekstelling? Door het indienen van een schriftelijke eigendomsverklaring. Van rijkswege zijn hier formulieren voor ingevoerd. Deze be hoeven niet gezegeld te worden en geven na invulling een vrij gedetailleerde omschrijving van het schip. Eventueel moet natuurlijk vermeld worden of het schip reeds vroeger teboekgesteld was, hierdoor is overbrenging der hypotheken mogelijk. Voor nieuwe schepen is men vrij in de keuze van hypotheekkantoor; is echter eenmaal een kantoor gekozen, hetzij onder de oude, hetzij onder de nieuwe boekhouding, dan is men aan zijn keuze in het vervolg gebonden. Voor schepen in aanbouw wordt alleen een kleine uitzondering gemaakt. Deze moeten te boek worden gesteld aan het kantoor binnen welks kring de bouwplaats is gelegen. Ter loops zij medegedeeld, dat het erkennen van schepen in aanbouw als te boeken, dus ook als te bezwaren, object een verbetering is. Onder het oude Wetboek van Koophandel kon de hypothe caire schuldeischer voor het feit geplaatst worden, dat zijn scheeps- verband waardeloos was doordat niet een schip, maar slechts een schip in aanbouw verbonden was (arrest H. R. 1928). Voor binnenschepen is het overleggen van bovengenoemde eigendomsverklaring voldoende. Daarentegen is voor visschers- vaartuigen nog noodig het bewijs dat het schip is ingeschreven in het register van den waterschout (wet van 6 Oct. 1908) en voor zeeschepen een nationaliteitsverklaring. We zagen immers, dat alleen voor teboekgestelde zeeschepen een zeebrief wordt afgegeven -en dat deze zeebrief recht geeft op het voeren van de Nederlandsche vlag. Omgekeerd eischt de wet dan ook dat het zeeschip een Nederlandsch schip is. Dit wordt vastgesteld bij beschikking van de Arrondissementsrechtbank en deze be schikking wordt met de eigendomsverklaring aan de bewaring overgelegd. Het vaststellen van de nationaliteit van een schip levert thans weinig moeilijkheid meer op. Het Wetboek van i39

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 139