46 tusschen San Francisco en de Philippijnen; 17 in de Philippijnen en den Indischen Archipel, en 15 in de havens. De commandant, Luit. ter Zee ie kl. L. G. L. van der Kun, de officieren, Luit. ter Zee 2e kl. J. J. L. Will in ge, Luit. ter Zee 3e kl. M. S. Wijtema, Officieren van den Marine-Stoomvaartdienst 2e kl. C. van der Linden en J. van Santwijk, en de verdere bemanning hebben steeds de meest mogelijke medewerking verleend. Als directe medewerkers bij het opnemen der tijdseinen en de echoloodingen mogen worden genoemd de Sergeant-seiner W. G. J. Dries en de Korporaal-seiner G. H. J. Bussing. Het gewijzigde slingertoestel heeft uitmuntend voldaan de fotografische registreering is zeer scherp op het laaste deel der reis werd alleen het bezwaar ondervonden, dat de kwaliteit van het fotografisch papier door de hooge temperatuur minder werd. Voor het bepalen der zeediepte beschikte men over een door de Marine voor deze reis aangeschaften „sonic dephtfinder" van Hughes te Londen, die echter niet heeft voldaan. Men bezigde daarom bij de waarnemingen een stophorloge der Marine dat 0,01 sec. aangeeft; de hiermede bereikte nauwkeurigheid is voor het doel voldoende. De U.S.Coast and Geodetic Survey had een toestel voor de registreering der draadlooze tijdseinen in leen aan de Commissie afgestaan. Dr. Vening Meinesz heeft hiervan echter geen dienst gehad, daar het zeer gevoelige relais niet bestand was tegen de trillingen der boot, veroorzaakt door de motoren. Kort voor den aanvang der reis werd uit Washington bericht ontvangen, dat de tijdseinen van Honolulu, die slechts op korten afstand hoorbaar zijn, niet konden worden gecontroleerd. Er is toen telegrafisch de hulp ingeroepen van het Hoofd der Triangulatie-Brigade, Prof. Ir. J. H. G. Schepers te Weltevreden, voor de uitzending van tijdseinen der Bosscha- Sterrewacht te Lembang door het radio-station Malabar. Dank zij zijn bereidwilligheid, den steun van den heer K. A. R. Bosscha en de mede werking der Indische autoriteiten, in de eerste plaats Dr. Ir. C. J. de Groot, Hoofd der Telegrafie en Telefonie, en den Kolonel H. J. K. Schuitenvoerder, Chef van den Topografischen dienst, is aan alle wenschen voldaan. Reeds te Cura5ao waren de Indische seinen hoorbaar in den geheelen Stillen Oceaan konden zij worden gebruikt. In den Atlantischen Oceaan zijn eerst de tijdseinen van Bordeaux, later die van Annapolis waargenomendeze laatste waren bruikbaar tot halfweg San FranciscoHonolulu. In het westen van den Stillen Oceaan werd Saigon en later ook Bordeaux hoorbaar. Bij het opmaken van het programma der waarnemingen heeft Dr. Vening Meinesz zich op het standpunt gesteld, dat deze voornamelijk licht

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 13