Koophandel geeft een volledige regeling. Terwijl het vroeger dubieus was welk criterium in dit geval gold voor een rechts persoon, is thans uitgemaakt dat de nationaliteit van de belang hebbenden (aandeelhouders, directie en commissarissen) van primair belang is. Ten overvloede zij medegedeeld, dat de centrale boekhouding der scheepsbewijzen in den Haag gehandhaafd is. Dagelijks worden de vereischte gegevens hiervoor door de afzonderlijke bewaringen opgezonden. Hierdoor doet de bewaring den Haag dienst als centraal inlichtingsbureau voor het publiek, doch tevens als controlekantoor voor de ambtelijke verrichtingen aan de overige kantoren, Uitgaande van de eigendomsverklaring is nu de boekhouding als volgt geregeld. Alle ter overschrijving (eigendomsbewijzen, naamsveranderingen, koopakten, beslagen enz.) of ter inschrijving (borderellen) aan geboden stukken worden geboekt op het dagregister. Alle eigen domsverklaringen worden in de volgorde, die het dagregister aangeeft, overgeschreven in een afzonderlijk register 4, de borde rellen evenzoo in het register 3 en de andere op het dagregister voorkomende stukken in het 2e deel van het register 4. Alle schepen ontvangen zoodoende een rangnummer. Het is de volgorde waarin de eigendomsverklaringen op het dagregister geboekt worden en welke dus overeenkomt met die uit het ie deel van het register 4. Dit nummer stelt met de beginletter van de rubriek waartoe het schip behoort (Z voor de zeeschepen, B voor de binnenschepen en V voor de visschersvaartuigen), met het jaartal van boeking en de naam van het kantoor de identiteit van het schip vast. De bewaarder geeft aan den scheepsmeter opdracht het schip met deze kenmerken te branden en in alle stukken, die na het indienen der eigensdomsverklaring, ter over schrijving, inschrijving of aanteekening binnen komen, moeten deze kenmerken herhaald worden. Uit het gezegde vloeit voort, dat elk teboekgesteld schip gebrand wordt; of het hypothecair bezwaard is heeft hier niets mee te maken. Zoolang het bewijs van branding door den scheepsmeter niet is overgelegd, mag t. a. v. het schip geen enkele verklaring worden afgegeven. Het spreekt van zelf dat er nu nog een overzichtsregister noodig is. Dit is het algemeene register. Het is ingericht als 140

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 140