een kaartsysteem. Voor elk schip wordt een kaart (eventueel met vervolgkaarten) aangelegd en hierop komen alle gegevens voor die voor het schip van belang zijn, o. a. nummer, rubriek, kantoor, jaartal, naam, grootte, eigenaar, beslag, hypothecaire inschrijving, enz., steeds onder vermelding van dag van boeking en korte aanduiding van het stuk waaraan de gegevens ontleend zijn. Vervallen gegevens (naamsverandering, doorhaling van beslag of hypothecaire inschrijving) worden onderstreept. Bovendien vestigt een roode I of B er de aandacht op, dat het schip reeds onder de oude boekhouding bezwaard was of in beslag werd genomen. Twee klappers, eveneens kaartsystemen, vormen de sleutels op dit register. De één is de naamlijst der schepen, de ander die der eigenaren. Beide verwijzen naar de brandnummers. Ten slotte zij er de aandacht op gevestigd dat de kaarten voor de verschillende schepen verschillend gekleurd zijn. Hierdoor wordt althans proforma voldaan aan het voorschrift van het Wet boek van Koophandel dat er voor de 3 soorten van schepen 3 afzonderlijke registers moeten zijn. M. i. zal degene die belang stelt in kadaster- en landmeetkunde door dit algemeene register het meest getroffen worden. Het herinnert aan het grondboek en geeft op bijzonder duidelijke en beknopte wijze een volledig overzicht van den rechtstoestand van het schip. Men overziet a. h. w. met één enkelen oogopslag de privaatrechtelijke geschiedenis van het schip. Het ligt voor de hand, dat een eenmaal teboekgesteld schip ook weer moet kunnen worden doorgehaald. Dit zal b.v. gebeuren wanneer een schip tot een andere rubriek gaat behooren, wanneer het bestemd wordt tot den publieken dienst, gesloopt wordt of wanneer een zeeschip ophoudt een Nederlandsch schip te zijn. Belanghebbenden zijn tot dergelijke aangiften verplicht (W. v. Str- art. 447bis), eventueel kan de bewaarder zich door de rechtbank doen machtigen de teboekstelling door te halen. De doorhaling blijkt o. a. uit een rood volgnummer op de desbetreffende kaart. Deze worden afzonderlijk bewaard. Wil men dus weten hoeveel schepen aan een bepaalde bewaring zijn teboekgesteld, dan moet het getal waaronder de laatst ingediende eigendomsverklaring is overgeschreven in het register 4 verminderd worden met het aantal rood genummerde kaarten. De twee typische verschillen tusschen de scheepsboekhouding i4i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 141