en de hypothecaire boekhouding zijn dus: i°. het algemeen register (kaartsysteem n°. 2); dit geeft inderdaad voor schepen het be knopte overzicht, dat men voor onroerend goed tevergeefs heeft trachten te bereiken; 20. de scherpe controle op het aantal teboekgestelde schepen met behulp van het alleen voor de eigen domsverklaringen bestemde register 4. Overigens loopen de boekhoudingen vrijwel parallel. Ook voor de scheepshypotheek is de notarieele akte thans verplichtend voorgeschreven, de vestiging geschiedt door de inschrijving van het borderel. Voor beslagen, roiementen, aanteekeningen bij hypothecaire inschrijvingen (cessie, subrogatie, inpandgeving enz.) gelden dezelfde bepalingen als voor vast goed. Alvorens deze beschouwing over de scheepsboekhouding te eindigen loont het nog wel de moeite eens na te gaan in hoe verre het Wetboek van Koophandel, met de daarop steunende bepalingen, voor de rechten op schepen het negatieve stelsel handhaaft. Waar echter over het negatieve stelsel zooveel verschil van meening bestaat eerst een korte uiteenzetting hiervan. Het beste is deze te geven aan de hand van het praeadvies dat in 1924 door professor van Oven is uitgebracht voor de Broeder schap van candidaat-notarissen. Voor de vestiging en overdracht van zakelijke rechten op onroerend goed (dus ook op schepen) is publicatie eener akte noodig. Gezien deze voorgeschreven publicatie, komt men voor twee vragen te staan. In de eerste plaats: is het nu voldoende dat gepubliceerd wordt, dat A aan B zijn recht van eigendom overdraagt of moet boven dien gepubliceerd worden de causa, de rechtsgeldige oorzaak, dezer zakelijke overeenkomst? In het eerste geval wordt de eigendomsoverdracht abstract, in het tweede causaal, indien men ten minste aanneemt dat de rechtsgeldigheid van het gepubliceerde staat of valt met de rechtsgeldigheid der causa. Het abstracte stelsel van eigendomsoverdracht is het eenvoudigst (wellicht daarom het minst bevredigend), de verkrijger wordt inderdaad zakelijk gerechtigd, zeer zeker dus de derde die op het gepu bliceerde vertrouwt. De kwestie positief of negatief stelsel verliest hier veel van hare waarde. Daarentegen doet zich bij de causale eigendomsoverdracht 142

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 142