lijke proporties teruggebracht. Stukken die ter overschrijving, inschrijving of aanteekening worden aangeboden, kunnen door hem geweigerd worden indien ze niet naam, nummer en kantoor van het desbetreffende schip vermelden (art. 15 M.S.) Bovendien kan de bewaarder zonder machtiging de teboekstelling van schepen doorhalen, die bestemd worden voor den openbaren dienst (art. 22) of op zijn verzoek door den rechter gemachtigd worden tot doorhaling «wanneer eenige omstandigheid zulks wettigt» (art. 20 M. S.) RUILVERKAVELING. Naar aanleiding van het feit, dat thans een drietal ruilverkave lingen gereed gekomen zijn, heeft het bestuur van Kadaster en Landmeetkunde mij verzocht om in deze vergadering nog eens iets over ruilverkaveling te willen vertellen. Mag ik dan beginnen met mijn dank aan het bestuur uit te spreken voor deze gegeven gelegenheid, om daardoor in ons midden de gedachte aan ruilverkaveling levendig te houden en U allen eenig inzicht te geven in het werk en de verkregen resultaten; want hoewel het werk momenteel uitgevoerd wordt door een speciale groep collega's, moet het toch leven bij ons allen, als een belangrijk landmeetkundig en cultuurtechnisch werk, waartoe elk oogenblik velen van ons geroepen kunnen worden om aan mede te werken. De tot stand gekomen verkavelingen zijn zooals U allen wel reeds uit de dagbladen vernomen zult hebben, die van de Hol- lumermieden, de Noorlaarder Made en van Nieuo-Leusen. Bij alle drie werden in het vorig najaar de kavels op het terrein uitgezet en daarna later de notarieele akten gepasseerd, waarna onmiddellijk de kadastrale toepassing volgde. Evenwel, daarmede zijn de ruilverkavelingswerkzaamheden nog niet beëindigd. Want afgescheiden van het feit, dat dan meestal nog niet alle wegen en waterlossingen geheel klaar zijn en daarna eerst de legger van wegen en waterloopen opgemaakt kan worden, 144 Voordracht gehouden op 7 September 1928 te Groningen voor de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde door O. J. Jonas, Landmeter van het Kadaster te Leeuwarden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 144