rest ten slotte nog een belangrijk punt, n.l. het berekenen der ruilverkavelingsrente. Deze berekening zal geschieden door de kadastrale ruilver- kavelingsbureaux. Daarna volgt goedkeuring door de Centr. Comm. en via de Departementen van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en Financiën komt vervolgens de rente bij de betrokken perceelen in den kad. legger. Naar het bedrag van die rente, die voor geen der beeindigde verkavelingen nog bepaald is, zijn ook wij uitermate nieuwsgierig, daar de rente fungeert als het hinkende paard dat achteraan komt en voor een groot deel de toekomstige werkzaamheid der ruil- verkavelingswet zal beheerschen! Blijken de kosten der ruilverkavelingen laag te zijn, vergeleken bij die van andere manieren van ontginning en landverbetering, dan zullen zij een prachtig propagandamiddel zijn voor de ruil verkaveling. Zijn zij evenwel hoog, dan zullen zij een remmenden invloed hebben en dient er naar middelen gezocht te worden om die kosten en daardoor de rente te verlagen. Dit kan op 2 manieren, n.l. door te trachten de werkelijke kosten te verlagen of door subsidie van regeeringswege. Waar echter, zooals gezegd, de definitieve kosten der voltooide verkavelingen niet vaststaan, is hieromtrent moeilijk thans iets met zekerheid te zeggen, maar toch kan deze gelegenheid benut worden om iets naar voren te brengen, dat bij deze verkavelingen reeds aangevoeld is, n.l. het volgende. Het systeem der ruilver- kavelingswet, dat in het geheel genomen wel voldaan heeft, is eigenlijk berekend op groote verkavelingen. Dit systeem brengt mede een vrijwel vast bedrag aan kosten voor elke verkaveling, zoo dat hoe grooter het object des te kleiner zijn de gemiddelde kosten. Waar nu in de praktijk blijkt, dat ook veel kleinere verkave lingen aangevraagd worden, daar zal het wenschelijk zijn, om voor de toekomst een goedkooper systeem uit te denken voor de kleinere verkavelingen, met minder leidende commissies en personen in de voorbereiding en uitvoering. Bij de beeindigde verkavelingen werd de finish bereikt zonder ernstige reclames. In geen der. drie is de Rechter-Commissaris geroepen om geschillen te beslechten. 145

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 145