Begonnen wordt thans met de toewijzing van de z.g. «bedingte Plane», d.w.z. van die perceelen waarvan onherroepelijk vast staat waar die zullen komen te liggen, d.z. bijv. erven van huizen, aansluitingsperceelen aan boerderijtjes, perceelen van personen die maar één perceel inbrengen en dat op dezelfde plaats terugverlangen. Daarna gaan we aan de hand van een register, waarin alle vorderingen genoteerd staan persoon voor persoon na. We bezien zijn oude bezit, de klassenschatting daarvan en zijn wenschen en bepalen in verband daarmede een voorloopige plaats. Daarna noteeren we in het betrokken element het bedrag der voorloopige toedeeling. Wanneer dit voor iederen rechthebbende is geschied, bevinden we, dat in sommige elementen meer weggegeven zou moeten worden dan het element waard is, terwijl omgekeerd andere elementen te weinig belast of in het geheel niet weggegeven zijn. Daarom wordt daarna nagegaan wie in de overbelaste elementen de meeste aanspraken heeft en in verband hiermede verschuiven we zoolang tot alles sluit, waarbij soms iemand die op een plaats bijzonder voordeelig wegkomt, als compensatie voor zijn andere bezit in een niet erg gewenscht element of blok komt te liggen. Zijn alle elementen aldus weggegeven (dit wordt op dubbele wijze aangeteekend en gecontroleerd) dan worden vluchtig de kavelgrenzen berekend en in potlood op het werkplan getrokken. Daarna wordt dit voorloopige plan met de Plaats. Comm. grondig nagegaan en zoo noodig hier en daar gewijzigd. De praktijk leerde dat dan nog slechts onderdeelen veranderd behoefden te worden en dat somstijds veranderingen door een Plaats. Comm. aangebracht, later verslechteringen bleken te zijn. Deze be sprekingen moeten uiteraard strikt geheim zijn, want wanneer de belanghebbenden zouden weten dat door de commissie iets ver anderd is, zouden zij dit wantrouwend aanzien en verdenken voor eigenbelang, waardoor zich soms onaangename complicaties zouden kunnen voordoen. Na deze bespreking wordt het plan definitief berekend en aan de Centr. Comm. ter goedkeuring aangeboden. Daarna wordt het aan de belanghebbenden voorgelegd. Deze worden bovendien in de gelegenheid gesteld om monde linge inlichtingen te verkrijgen, waarna eventueele bezwaren 148

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 148