ingebracht kunnen worden, waarop zoo noodig de Rechter-Com- missaris of de rechtbank beslist. Zooals reeds gememoreerd werd, was dit tot nu toe niet noodig daar voor ieder zooveel mogelijk voordeelen uit het plan gehaald werden. Om tot dit resultaat te komen was noodig een nauwkeurige en omvangrijke arbeid van verschillende personen en commissies, terwijl verder noodig was: i°. een zeer nauwkeurige schatting van de oude perceelen in klassen. 2°. een zorgvuldige opmeting van het terrein. 3°. een plan van wegen en waterloopen dat aanpast aan de latere toedeeling; en 4°. vaststelling der rechten en wenschen van de belanghebbenden. Al deze handelingen vorderen veel tijd en arbeid en kosten daardoor veel geld. Geen wonder derhalve, dat sommige landbouwdeskundigen ver onderstellen, dat deze methode te lang zou duren en te veel zou kosten. Zij meenden het doel vlugger en goedkooper te bereiken, door met behulp van den nieuwen titel van de onteigeningswet een complex te verbeteren gronden in handen te brengen van een of andere daarvoor opgerichte N. V. en dan de gronden te verbeteren en te verkavelen. Wanneer, wat tot nu toe vrijwel steeds gelukt is, door de N. V. de benoodigde perceelen door aankoop verkregen kunnen worden, vervalt bij deze werkwijze de nauwkeurige schatting en de vast stelling der rechthebbenden. Verder kan het net van wegen en waterloopen soberder op gemaakt worden, wijl daarbij geen rekening gehouden behoeft te worden met de onderling zeer verschillende grootten der nieuwe kavels voortvloeiende uit de grootte van het oude bezit. Men behoeft immers alleen maar rekening te houden met economisch goed te exploiteeren perceelen. Is dit wegennet met zijn water loopen aangelegd, dan kan onmiddellijk tot de toedeeling bij opbod of anderszins overgegaan worden en behoeft niet eerst de tijd- roovende opmeting afgewacht te worden, daar in de op te maken akte plusminus grootten vermeld kunnen worden. De gang van zaken is hier dus eenvoudiger dan bij de ruil verkaveling en vermoedelijk is de werkwijze goedkooper. Of dit 149

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 149