152 de brug over het Lichtmiskanaal, gelegen ongeveer in het midden van het terrein der ruilverkaveling. Hier werd door den heer van Leusen een korte toelichting betreffende de ruilverkavelings werkzaamheden gegeven met behulp van schattings- en verkave- lingskaarten, welke daartoe bevestigd werden aan den luwkant van een bij de brug aanwezig houten loodsje. Het terrein is ongeveer 1200 ha groot; bij de stemming over de ruilverkaveling werden slechts 19 stemmen tegen uitgebracht, terwijl tegen de schatting en toedeeling geene ernstige bezwaren werden ingediend. Aan de deelnemers werd hier een propaganda- geschriftje uitgereikt, waarvan de omslag aan den voorkant prijkte met den nieuwen en aan den achterkant met den ouden toestand van het ruilverkavelingsblok «Nieuw-Leusen». Daarna ving onder leiding van de heeren Gorter en van Leusen de wandeling aan langs de wegen rondom een centraal gedeelte van het terrein. Na den aanleg zijn de wegen terstond met graszaad bezaaid, zoodat ze thans reeds aardig waren be groeid en slechts hier en daar het ka'e zanddek zichtbaar was. Het mooie wegennet heeft een lengte van ongeveer 40 km en de oppervlakte ervan bedraagt ongeveer 45 ha. De weinige oude toegangswegen konden in het nieuwe net worden besten digd en alle deelen van het terrein zijn thans gemakkelijk toe gankelijk uit de omliggende centra van bewoning; de slooten behooren voor de helft tot de wegen, waarlangs zij loopen, de hoofdwegen zullen langzamerhand worden verhard en in overleg met het gemeentebestuur werden de wegen terstond ook ter opneming in den ligger van wegen en voetpaden der gemeente van een naam voorzien, waarbij de in loco voorkomende bena mingen zooveel mogelijk werden gehandhaafd. De waterloopen hebben eene gezamenlijke lengte van onge veer 40 km met een oppervlakte van ongeveer 18 ha. Het poldergemaal te Streukel houdt den waterstand ongeveer 0,600,80 onder «maaiveld», waarbij rekening zal moeten worden gehouden met de meer of minder diepe ligging van de aan krimping en uitdroging onderhevige veenlaag bij al te groote ontwatering. De totale oppervlakte van wegen en waterloopen bedraagt ongeveer 5 °/o van die der ingebrachte perceelen. Volgens de kadastrale boekhouding waren er tijdens de stemming

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 152