in October 1925 een 760-tal gerechtigden, 't getal hunner perceelen bedroeg ongeveer 2000, verdeeld over 450 legger artikelen. In werkelijkheid was het aantal oude perceelen echter veel grooter, daar de volgens het kadaster in gemeenschap bezeten gronden, dikwijls op het terrein wèl waren verdeeld en wel vol gens het bekende Staphorster recept in kampenzoodat iemand, die volgens het kadaster slechts bekend stond als mede eigenaar in verschillende leggerartikelen op het terrein eenige hectaren land kan bezitten, verspreid o*er een 10 a 20-tal ge- bruiksperceelen. Bij publieke veiling kon men bijv. lezen: 1U onverdeeld in het perceel Sectie A, n°zijnde de 3e en 7e kampgerekend van den straatweg af*. Tengevolge van het onderzoek door de Plaatselijke Commissie en den landmeter zoowel als door verkoop kon tijdens den loop der ruilverkavelingswerkzaamheden het aantal rechthebbenden worden teruggebracht op 600; van de 450 oorspronkelijke legger artikelen bleven slechts 353 over en slechts 231 waren onver anderd gebleven. Ook hier dus eene belangrijke zuivering. Het aantal nieuwe perceelen wegen en waterloopen niet medegerekend bedraagt een 400 tal, met een gemiddelde oppervlakle van 2,85,00 ha; wanneer rekening wordt gehouden met de hypotheekgrenzen en met het feit, dat zooveel mogelijk bezit van familieleden naast elkander werd geprojecteerd, dan komt men tot hoogstens een 350 tal gebruiksperceelen. Het kleinste hiervan heeft eene oppervlakte van 0,30 ha, dan volgt een van 0,45 ha en verder nog een 20 tal van 0,50 tot 0,75 ha; bij voorkeur werden deze kleine perceelen bij elkaar in ondiepe blokken gelegd. Rekening moest worden gehouden met het feit, dat menigeen zijne nieuwe perceelen op verschillende plaatsen wenschte te zien toegewezen; een aardig voorbeeld daarvan is het volgende. Een vader stond als medeeigenaar bekend in 9 leggerartikelen; zijne perceelen misschien wel een 50 tal lagen verspreid over het geheele ruilverkavelingsblok. Zijne drie kinderen waren alle ook rechthebbenden; de zuivere vordering van den vader bedroeg ƒ4500.en nu werd hem op zijn verzoek zijne bezitting, welke hij door de ruilverkaveling in één artikel op naam kreeg, toegewezen in 3 kavels elk ter waarde van ƒ1500.naast elk i53

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 153