Bij ruilverkaveling dient derhalve de schatting in den regel gebaseerd te zijn louter op samenstelling en voortbrengend ver mogen van den bodem, met uitschakeling van de momenteel meer of minder gunstige ligging ten opzichte van het huidige verkeer. Zorgvuldig overwegen bij de vorming der toedeelings- kavels, waarbij soms compensatie in de onderdeelen kan plaats vinden, kan echter veel onbillijkheid voorkomen. x) De zegenrijke gevolgen van «ruilverkaveling» zijn ook hier reeds merkbaar; zoo werd o.a. in 1927 voor de som van ƒ1300.een perceel ter grootte van 2,60,00 ha aangekocht, dat bij eene lengte van ongeveer 2 km eene breedte had van slechts 13 m; hiervoor -werd een kavel toegewezen ter grootte van 2,44,00 ha, welke bij eene diepte van 200 m eene breedte heeft van 122 m. Aan ontginningskosten, bemesting en be zaaiing inbegrepen, werd ongeveer ƒ1000.besteed; de opbrengst van de op dit perceel verbouwde haver bedroeg bij de hooge haverprijzen van dit jaar in 1928 ruim ƒ1200.en de verkoop waarde van het perceel kan thans op ƒ2500.a ƒ3000.worden gesteld. Zoo behoort ook deze goedgeslaagde ruilverkaveling thans reeds weder tot het verleden en wachten andere terreinen op afdoe ning; wenschelijk is het echter, dat van den kant van het kadaster, de cultuurtechniek en den landbouw, door meerdere deelneming aan de excursies, meer belangstelling worde getoond in de ruil verkavelingswerkzaamheden; dat houdt niet alleen de geestdrift warm, doch wij zijn ook wel iets verschuldigd aan de wakkere uitvoerders onzer ruilverkavelingen, die bij groote toewijding hunnerzijds zich zeer veel inspanning en ook ontberingen moeten getroosten. T. POLÊE. RUILVERKAVELING WANROIJSCHE PEEL. Op 10 September j.l. werd te Wanroij de stemming gehouden over de voorgenomen ruilverkaveling van de Wanroijsche Peeh. De vergadering werd gepresideerd door Jhr. Mr. F. J. J. M. van Rijckevorsel, lid van Gedep. Staten van Noord-Brabant, i55 Zie in verband hiermede het desbetreffende artikel van coll. Gorter in Jaarg. XLIU, blz. 110 van het Tijdschr. v. K. en L.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 155