AShïST' 22 Juni I927' 15 Zonder de medewerking der Nederlandsche Marine zou de uitvoering der waarnemingen onmogelijk zijn geweest. Onze Commissie acht zich daarom verplicht haar oprechten dank te betuigen aan den Minister van Marine a.i. Zijne Excellentie J. M. J. H. Lambooy voor zijn welwillende beschikking op haar verzoek. Aan tal van autoriteiten, zoowel in Nederland en Koloniën als in den vreemde is zij bovendien dank verschuldigd voor den steun, dien zij aan de werkzaamheden van Dr. Vening Meinesz hebben verleend. In het verslag der reis, dat later zal verschijnen, bij de publicatie der resultaten, als deze geheel zullen zijn bewerkt, zal hieraan de noodige aandacht worden geschonkenthans moge met deze algemeene dankbetuiging worden volstaan. In den loop van het jaar ontving de Commissie uit Washington de isostatische reducties der zwaartekracht, welke voor hare rekening zijn berekend door de U.S.Coast and Geodetic Survey voor 17 stations in Nederland, waar zwaartekrachtbepalingen zijn uitgevoerd. Hiermede zijn de anomaliën der zwaartekracht op die stations volgens de formules van Helmert (1915) en van Bowie (1917) afgeleid. Voor de overige 34 stations kon het verschil tusschen de isostatische anomalie en de anomalie, die wordt gevonden als bij de reductie der waarnemingen alleen de term van Bouguer in rekening wordt gebracht, door interpolatie worden ge vonden, en dus ook de anomalie ten opzichte der formule van Helmert en Bowie worden afgeleid. Uit de anomaliën blijkt, dat de bodem van Nederland kan worden geacht isostatisch volkomen gecompenseerd te zijn. De isostatische reducties betreffende de reis van Dr. Vening Meinesz naar Java in 1923, hierboven reeds vermeld, zijn in 1926 door de Commissie in het licht gegeven onder den titel„Isostatic reductions bij the U.S.Coast and Geodetic Survey of the results of the Pendulum Observations at Sea made in 1923 between Holland and Java". De commissie is aan de Coast and Geodetic Survey grooten dank ver schuldigd voor de ondervonden medewerking. Zeist De Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing, J. J. A. Muller, Voorzitter. Hk. J. Heuvelink, Secretaris.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 15