vruchtbare resultaten opgeleverd en deze landmeters hebben een officiëele dankbetuiging van den Minister ontvangen voor datgene, wat ze hier in uitvoering hebben gebracht. Wel komt de land meter in de tweede plaats, maar als de voorbereidende werk zaamheden zijn geschied, dan is hij ook de spil waar alles om draait. Door het gemeentebestuur van Nieuw-Leusen zijn zijne werkzaamheden zeer op prijs gesteld, blijkende uit de aanbieding van een zilveren gedenkpenning aan de leden der plaatselijke commissie en aan den landmeter van het Kadaster met de ver- deelingswerkzaamheden belast. De heer de Korver sluit zich aan bij de eindconclusie van den heer Jonas wat betreft de twee soorten van ruilverkavelingen, die naast elkaar in speciale omstandigheden kunnen bestaan. h. Voorstellen der afdeeling Arnhem i. Motie: «De vergadering spreekt als haar oordeel uit, dat het gebruik van den uniformen grenssteen van beton voor het verzekeren van eigendoms- en andere grenzen zooveel mogelijk moet worden bevorderd». 7oelic,htingHet verzekeren van grenzen met houten piketten e.d. geeft dikwijls voor de eigenaren moeilijkheden. In bouw terreinen b.v. zijn de piketten vaak verdwenen als ze vervangen zullen worden door het definitieve raster. Een andere keer, als men na jaren het grenspunt gaarne onveranderd terug zou willen vinden, is het tot stof vergaan. Veel beter is het daarom in alle gevallen, dat de grens niet direct wordt aan gegeven door slooten, greppels, solide rasters, muren etc. daarvoor te gebruiken een betonsteen van de volgende af metingen: lang 60 cm, boven 10 cm in 't vierkant met een diamantkopje, onder 15 cm in 't vierkant. Die steen kan o.a. door cementfabrieken te Rheden en Ede geleverd worden voor 50 cent, afgehaald van de fabriek. De heer J. H. Pieters geeft nog een nadere mondelinge toe lichting: eerst een overzicht van de in den loop der tijden en ook thans nog gebruikte verschillende materialen als: veldkeien veldkeien en daaronder beenderen tweedeelige grenssteen van Schmeisser houten palen piketten betonpalen van ver schillende lengte en dikte enz., waaruit blijkt, dat eenheid in de grensverzekering ver is te zoeken. Dit bracht de afd. Arnhem i6o

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 160