er toe, een steen van eenvoudig model te ontwerpen, welke aan alle eischen, die men mag stellen aan een grenssteen, voldoet en in bovenstaande toelichting nader is omschreven. Aan het populair maken van dezen grenssteen kunnen de districtslandmeters veel doen, zij kunnen de medewerking inroepen van gemeentebesturen, notarissen, exploitatie-maatschappijen voor bouwterreinen, rent meesters, etc. Het publiek werkt gaarne mede als het gewezen wordt op zijn belang. De Voorzitter deelt mede, dat het bestuur geen bezwaar tegen deze motie heeft, vooral omdat er geen dwingend voorschrift van gemaakt is, waarna de motie door de vergadering wordt aan genomen. 2 Motie: «De vergadering spreekt als haar oordeel uit, dat het verzekeren van meetlijnen bij den gewonen dienst meer stelsel matig moet plaats vinden met kad. steenen, dan tot heden is geschied». 7oelichting: In terreinen, waar regelmatig metingen voor komen, b.v. bouwterreinen bij steden of dorpen, en ook bij de opmeting van wegen, groote complexen enz., worden niet steeds de meetpunten verzekerd met kad. steenen. Toch is die van groot belang. Bij stelselmatig vastmeten van nieuwe grenzen in een vast verband, kunnen belangrijke terreingedeelten gebracht worden op iedere gewenschte schaal. Deze kad. steenen moeten geplaatst worden in veelhoeks- verband, daar dit bijv. bij latere hermeting belangrijke be zuiniging kan opleveren. De heer J. H. Pieters geeft nog een nadere mondelinge toe lichting in hoofdzaak overeenkomende met bovenstaande. In elk terrein acht hij het verzekeren met kad. steenen van groot belang voor het onderling verband der metingen gedurende een reeks van jaren. Om de kad. steenen op de verschillende veldwerken gemakkelijk te identificeeren, zou de maatregel toegepast kunnen worden, dat iedere steen, bekend in coördinaten of niet, bij het inleveren van de metingsstukken een nummer wordt gegeven en tegelijk opgenomen wordt in de voorgeschreven lijst voor iedere kadastrale gemeente betreffende trigonometrische punten. De Voorzitter deelt mede, dat het bestuur geen bezwaar tegen deze motie heefthet gebruik van kad. steenen komt steeds meer 161

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 161