voor en de meting stijgt daardoor in waarde. Hij stelt voor het hoofdbestuur van het kadaster aan het departement kenbaar te maken de wenschelijkheid om kad. steenen zooveel mogelijk te gebruiken en het aanschaffen te bevorderen. De heer W. Smit ziet in deze motie geen nieuw gezichtspunt. De laatste 10 jaar worden in de divisie Amsterdam in alle districten kad. steenen geplaatst, en de landmeter die ze niet gebruikt geeft zich zelf een brevet van onbekwaamheid. Nadat de Voorzitter heeft opgemerkt, dat het de bedoeling der motie is, dat alle collega's zullen handelen als de heer Smit, wordt zij met algemeene stemmen aangenomen. 3. Motie: «De vergadering spreekt de wenschelijkheiduit.dat de kad. steenen door de gemeentebesturen beschikbaar worden gesteld voor den kadastralen dienst.» ToelichtingTot heden werden de kad. steenen bijna uit sluitend betaald door het Rijk. Pas in de laatste jaren ge schiedde dit hier en daar door de gemeenten, die dit deden omdat ze het locale belang bij het plaatsen dezer steenen inzagen. Bij opmeting van nieuwe wegen b.v. kregen ze met geringe kosten aldus den legger van voetpaden en wegen perfect in orde. Ook bestaat hierdoor grooter kans op het verkrijgen van kaarten op schaal 1 a 1000. Verder zal het toezicht op de steenen beter tot zijn recht komen als ze eigendom der gemeenten zijn. Bij zijne mondelinge toelichting wijst de heer J. H. Pieters nog op het groote belang, dat de gemeentebesturen hebben bij het hermeten van hunne gemeenten, zooals het bekomen van nieuwe kaarten op schaal 1 a 1000 en nauwkeurig vastgestelde eigendomsgrenzen. Die gemeenten mogen zich wel een gering offer getroosten en voor den landmeter is het een groot gemak, dat hij geen toezicht op de steenen behoeft uit te oefenen en geen opslagplaats behoeft te huren'. Hetzelfde geldt ook voor den gewonen dienst, vooral bij het opmeten van nieuwe wegen, welke meting de gegevens kan verschaffen aun de gemeentebesturen voor het opmaken of aan vullen van den legger van wegen en voetpaden. Daar het kadaster deze metingen gratis verricht mag toch zeker de gemeente wel de kad. steenen aanschaffen. De heer W. Smit vraagt of het doel van deze motie is een IÓ2

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 162