KANTTEEKENINGEN BIJ DE I. K. Op onze instructie, hoewel geen wet maar een ministerieel voorschrift, is bovenstaand motto toepasselijk-. Haar bepalingen moeten den kadasterambtenaar tot richtsnoer dienen bij zijn dagelijkscheti arbeid en de deugdelijkheid van dien arbeid in de hand werken en de uniformiteit in de bewerking der stukken bevorderen, zonder dat aan den anderen kant de ambtenaar te veel vastgesnoerd wordt in een eng keurslijf van voorschriften Willen haar bepalingen doelmatig zijn, dan mogen zij niet te algemeen zijn gesteld. Echter mogen zij ook niet afdalen in allerlei speciale gevallen, die zich een enkelen keer kunnen voor doen; karakter, gezond verstand, overleg en toezicht zijn immers factoren, welke mede den goeden gang waarborgen Van onze I. K., in haar geheel beschouwd, kan men zeggen, dat zij goed is, logisch gebouwd en niet te omslachtig. Nog een eisch, die voor regelingen als deze, welke de uitvoering van een dienst in zoo groote mate beheerschen, geldt, is dat zij zich behooren te wijzigen naar de geleidelijk veranderende omstandigheden en dat vooral ook rekening moet worden gehouden met de onder vinding bij de dagelijksche toepassing der voorschriften opgedaan. Ook hieraan werd vrijwel voldaan bij opvolgende verbeteringen. Zij is gegroeid uit het Recueil Méthodique des lois, décrets, régiemens, etc. van 1812, uit de Verordeningen ter instandhouding van het Kadaster, gearresteerd 23 October 1832, uit verscheiden Circulaires en uit hare naamgenooten van 1869, 'yi 'yy en 1900. Haar formeele rechtsgrond zal tegenwoordig moeten worden gezocht in de artikelen 10, 15 en 46 der Wet op de Grondbe lasting en in art. 6 van het K. B. van 8 Aug. 1838 (Stbl. n°. 27), zooals dit is gewijzigd bij hetK. B. van 19 Oct. 1926 (Stbl. n°. 362), (circ. n°. 1814). De uitgave 1918 der I. K. is ook alweer herhaaldelijk aangevuld Niet die wet raakt het ideaal, die in alle dingen, maar zij, die in al het noodige de eenheid tot stand brengt. Piof. Mr. J. C. Naber.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 177