daartoe te zijn uitgenoodigd, in de gelegenheid (moeten) worden gesteld» is vrij zwak, zij werd ingevoerd toen het schriftelijk oproepen nog niet zoo algemeen usance was als tegenwoordig. Ofschoon geen wettelijke verplichting tot aanwijzing bestaat (zelfs het ontwerp van wet op de grensregeling kent deze niet, doch houdt doeltreffende bepalingen ten aanzien van afwezigen), moet de aanwijzing categorisch worden gevorderd, omdat ons tegenwoordig kadaster reeds veel meer is dan een «bezitskadaster». In hooge mate bevordert het kadaster thans reeds de rechts zekerheid van den grondeigendom. Aanwijzing door of namens de bevoegde rechthebbenden, ook thans, nu er nog geen sprake kan zijn in de I. K. van het opmaken van processen-verbaal van grensovereenkomst, ligt in de lijn welke gericht is naar het «eigendomskadaster». Art'1. en 54. Het belang, dat gelegen is in diiurzame afpaling der nieuwe grenzen beseft het publiek niet steeds. De land meter heeft ten aanzien hiervan, we mogen wel zeggen, een opvoedende taak. Nog te vaak wordt op plaatsen en in gevallen waar een betere verzekering mogelijk is, volstaan met paaltjes, welke na eenige weken reeds gemakkelijk kunnen zijn verloren geraakt. Evenals in art. 53 geschiedt, zou ook bij het begin van art. 54 op dat belang de nadruk kunnen worden gelegd, door b.v. dat begin te doen luiden: «Zoolang geen behoorlijke aanwijzing en duurzume afscheiding, afpaling of verzekering heeft plaats gehad van. In aansluiting met de kantteekening bij art. 52 zij bij art. 54 nog gezegd, dat het zin heeft, om van het niet gevolg geven aan den oproep door een der partijen melding te maken op het veldwerk van een nieuwe grens, welke desniettegenstaande is opgemeten. Ten slotte de opmerking, dat de voorschriften omtrent aan wijzing en duurzame aanduiding der grenzen mutatis mutandis ook toepassing moeten vinden bij «particuliere metingen», wat explicite niet in de I. K. te vinden is. Art. 55. De incidenteele invoeging van het art. 55 in de I. K. bij de uitgave van 1918 lijkt ons niet zeer gelukkig; immers de stof had toen verwerkt behooren te zijn in de I. K., ge- 182

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 182