186 geen grens van zakelijk recht vormen en uitsluitend dienen Sluizenbeschouwd doch aangepijld. Art. 63. Erven, tuinen, boomgaarden,één perceel uit mits zij in dezelfde gemeente en op hetzelfde blad zijn gelegen. Art. 64. Het tweede lid laat het al of niet opmeten van een ontginning afhangen van het niet of wel voortzetten der ontginning. In de in 't derde lid genoemde aanschrijving is criterium: het al of niet behoorlijk afgescheiden zijn der deelen. Het laatste is beter dan het eerste, maar met dat al lijkt het samenstel van voorschriften zooals 't nu luidt ons weinig elegant; gevolg van een als altijd gevaarlijke latere toevoeging aan den vroegeren tekst van het artikel. Bovendien doen de twee alinea's over ontginningen in een latere aanschrijving, die van 28 Nov. 1925, Kad. n° 36 (keer zijde), de vraag rijzen, in hoeverre de aanschr. van 13 Juni 1914, H. en K. en D. B. n° 74, nog geldt. Gemakkelijk kan het goede uit de verschillende genoemde voorschriften worden samengevat, zonder gevaar voor mogelijke contradicties. Art. 66. Vgl. Tijdschr. v. K. en L. 1922 p. 114, alwaar E. R. de Vries betoogt, dat het voorschrift om bij rivierme tingen «niet op den waterstand te letten» uit de I. K. zou moeten verdwijnen. Art. 6y. Enkele hoofdzaken uit Hoofdst. IV der Rivierenwet roepen wij hier even in herinnering. Bij «uitbouw uit het oeverland door middel van kribben of soortgelijke waterwerken» wordt tusschen den Staat en den oeverlandeigenaar een nieuwe eigendomsgrens vastgesteld. Als nieuwe eigendomsgrens wordt genomen de lijn der begroeiing. De oeverlandeigenaar verliest zijn recht van aanwas en verkrijgt de strook tusschen de lijn der begroeiing en de oeverlijn, en wel over afstanden, welke in art. 20 der Rivierenwet zijn aangewezen. Voor de werk zaamheden van den Landmeter der Domeinen behoort dus de werkingssfeer der kribben niet in de I. K. te zijn aangegeven, als zijnde bij de wet geregeld. Nu zijn er gevallen denkbaar, dat door kribben ontstane

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 186