i87 aanwassen moeten worden opgemeten, zonder dat de bij de Rivierenwet bedoelde overeenkomst tusschen den Staat en den oeverlandeigenaar aan de orde is. Voor die gevallen zou, wat de punten i t/m 4 van art. 67 I. K. aangaat, conformiteit be tracht kunnen worden, hetzij door naar art. 20 der Wet te verwijzen, hetzij door veranderingen in die punten aan te brengen. (In dit laatste geval dient o.a. in de punten 2, 3 en 4 «oever» te worden vervangen door «lijn van begroeiing»). Punt 6. De lengte der kribben, onder 2, 3 en 4 bedoeld, wordt gemeten uit de worteleinden der kribben of wel uit de lijn der begroeiing langs de as tot den kop op hoogte van middelbaren rivierstand. Ptmt 7 van art. 67 dateert uit den tijd, dat aanwas in den staat 75 als redres moest worden behandeld. Met het oog op de tenaamstelling is het voorschrift niet meer noodig (men zie art. 88 sub Is). Een op het oeverland rustende hypotheek strekt zich uit over den aanwas (B. W. 1211), om deze juridische be- zwaardheid ook administratief tot uiting te laten komen is het voorschrift echter nog goed. (Vgl. het slot van de kantteeke- ning bij art. 82). Art. 68. Welk nut kan deze bepaling hebben, waar volgens art. 66 de waterstand van geen invloed is? Wèl dient de landmeter den waterstand te kennen om de lengte van het werk vast te stellen, doch daarmede is de zaak uit. Vermelding in den staat n° 75 heeft geen zin. Art. 69. Meermalen bleek mij, dat over dit artikel eenig mis verstand bestond, daarom een kleine uitweiding erover: Het chiasma met het slot van art. 19 der Wet heeft geen tegenstrijdigheid tengevolge, integendeel! In dat art. 19 gaat 't om de vaststelling eener nieuwe eigen- domsgrens (lijn der begroeiing), welke niet verder landwaarts wordt gebracht dan de oeverlijn, om de aan den oeverland eigenaar komende strook niet in negatieven zin te doen uitvallen. In art. 69 I. K. gaat 't om de opmeting der oeverlijn als kadastrale grens. De Rivierenwet geeft geen definitie van oeverlijn; uit B. W. 578 kan er een afgeleid worden (landwaartsche

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 187