193 toch gevallen voor, dat fouten in de k.a. geconstateerd worden niet aan de boekhouding maar door den landmeter te velde. Hoe moet hij dan, als hij den post in technisch opzicht heeft afgedaan, tenaamstellen in den staat n° 75? Hij kan het be ginsel van art. 120, «opschorting der overboeking» toepassen, m.a.w. de oude tenaamstelling handhaven. De post wordt dan wat de tenaamstelling betreft niet afgedaan, zoolang de recti ficatie niet is ingekomen. Dit lijkt ons bij de bestaande voor schriften in 't algemeen de beste handelwijze, al kan niet worden ontkend, dat zij met het oog op de grondbelasting aanvechtbaar is. Maar het is mogelijk (hoewel niet altijd), een ander principe te volgen, n.l. te naam te stellen volgens de k.a. in de akte; deze k.a., welker «blijkbare onjuistheid» de landmeter heeft geconstateerd, wordt dan als bindend beschouwd en consorten- stellingen zijn dan veelal het gevolg. Om een keuze te doen welke handelwijze in een bepaald geval (door eigenaardige ligging der perceelen of door tusschen- akten kan zoo'n geval soms ingewikkeld zijn) de voorkeur verdient, moet vrijheid worden gelaten; vermijding van het beginsel van art. 120 omdat dit alleen «bij de boekhouding» is vermeld, lijkt ons niet juist. Boeking van den verkrijger «als bezitterzou ten slotte ook uitkomst kunnen geven maar voor fouten in de k.a. komt deze oplossing niet in onze voorschriften voor. Als een bewijs ervan hoe 1 en 2 voortdurend in elkaar grijpen, kan nog worden opgemerkt, dat ook bij tenaamstelling in den staat n° 75 c.q. het eerste lid van art. 125 toepassing moet vinden. Ten aanzien van fouten in de nadere omschrijving'komtnog de volgende vraag naar voren: Moet als bindend worden be schouwd elke n.o., behalve de in punt 3 uitgezonderde grootte- opgaven en behalve de foutieve n.o. van de ligging, welke boeking op «bezitter» ten gevolge heeft (zie de kantteekening bij art. 55)? Zal dus een foutieve, niet bij benadering opge geven, lengtemaat altijd consortenboeking na zich sleepen Deze vraag wordt bij afwijkingen van eenig belang in den regel in bevestigenden zin beantwoord.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 193