boeking wegens onjuiste kadastrale aanduiding, indien zulks mogelijk is, bij het bedoelde maar niet genoemde perceel in den legger een aanteekening te plaatsen. Hoewel van een juridische geldigheid der kadastrale tenaamstelling in't algemeen geen sprake is, kunnen hier soortgelijke motieven gelden als voor de in art. 127 voorgeschreven aanteekeningen. Het aantal posten in het memoriaal n° 11 is aan eenige kantoren ontstel lend groot, en mogelijk is 't b.v., dat wordt afgegaan op een extract-legger en op het overgedragen maar in de akte verkeer delijk aangeduid perceel een (nietige) hypotheek wordt gevestigd. Art. 122. Wat voor beteekenis kan het laatste lid hebben in deze paragraaf? Oppervlakkig zou men zeggen de boekhouder stelt toch nooit een gedeelte van een perceel definitief te naam. Zoekt men naar een beteekenis, dan komt men tot het volgende bijzondere geval, waarvoor de bepaling wel zin heeft. Wanneer een splitsing van een perceel met het oog op voorgenomen overdracht of onteigening bij staat n° 75 is geschied en toch in later overgeschreven akte of vonnis een gedeelte van het oude nummer wordt genoemd, is het mogelijk dat de boekhouder de pas gevormde nieuwe nummers te naam stelt, eventueel ook met consorten ingevolge art. 88. Het kan zijn dat dit de bedoeling van den voorschriftgever in 1918 is geweest. Vergelijkt men echter dit artikel met art. 97 der I. K. van 1900, waaruit het is voortgekomen en dat in hoofdzaak tenaamstelling van gedeeltelijke perceelen behandelde, dan blijkt 't ook heel goed mogelijk, dat met het laatste lid van art. 122 niets anders werd bedoeld dan een accentueering van het feit dat de bepalingen over gedeelten van perceelen thans zijn te vinden in 1. Art 123. Hetgeen hier is voorgeschreven vindt ook toepassing op perceelsgedeelten. Art. 12J. Bij den vervreemder aan te teekenen «verkrijging onder opschortende voorwaarde» klinkt een beetje invers, beter ware hier «overdracht onder opschortende voorwaarde». We lezen het laatste lid van dit artikel nog eens over. Wat er staat is goed. Maar het had in minder gecomprimeerden vorm kunnen zijn geredigeerd, wat over de opschortende 200

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 200