te zijn». De aanschr. van g Febr. 1927, Kad. n° 26, vulde met deze bepaling een kleine alsnog in de I. K. bestaande lacune aan. Het beginsel is goed, waar immers de onpartijdig heid van den landmeter boven elke verdenking verheven is, en waar duurzame afpaling door toepassing van dit beginsel kan worden bevorderd. De inkleeding in bewoordingen welke bij de toepassing toch een weinigje speling toelaten is te waardeeren. De praktijk had sinds lang uitgewezen dat 't noodig was de grensuitzettingsveldwerken behoorlijk te rangschikken niet alleen, maar ook spoedig vindbaar te maken. De bepalingen van art. 225 waren daartoe onvoldoende. Aan de kantoren waren verschil lende manieren in zwang, aan enkele was te dezen aanzien periculum in mora. De aanschr. van 28 Juni 1927, Kad. n°39, schiep een uniforme goede ordening met verwijzing. Juichen wij de verschijning van deze aanschrijving dus zeer toe, toch meenen wij ons enkele kantteekeningen te mogen veroorloven bij hare bepalingen en bij de vragen welke zij open laat: Al. 2. De verwijzing geschiedt thans nog niet op uniforme manier. Op de grensuitzettingsveldwerken worde in de eerste plaats verwezen naar het archiefnummer van het vroegere veld werk (of «schets») waarbij de uitgezette grens ontstonddit is «der ruhende Pol in der Erscheinungen (suppl. ms) Flucht» en deze moet thans in de eerste plaats de waarschuwing geven dat de grens ooit is uitgezet. Indien er geen suppletoir veld werk aanwezig is (van voor omstreeks i860) verwijze men naar en op de hulpkaart. Met een veldwerk waarbij de uitgezette grens ontstond moet hier gelijk worden gesteld een veldwerk waarbij de uitgezette grens werd verbeterd (art. 82, 2e lid), of vroeger werd uitgezet. Wil men verder gaan, dan kan men in de tweede plaats ook nemen de veldwerken, waarbij de perceelnummers, die op het tijdstip der grensuitzetting bestaan, ontstonden. Al. j. Indien er hermetingsveldwerk bestaat zal het archief nummer hiervan in de plaats moeten treden van de «M». Al. 4. De verwijzing op de vroegere veldwerken (zie bij al. 2) geschiede bij voorkeur langs de desbetreffende grens. Al. 5 a 8. Een lijst n° 78a gevormd «in numerieke volgorde 205

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 205