2og Is de technische grondslag echter onnauwkeurig, dan is er voor de aan deze vereffening voorafgaande verdeeling van de sluitfout gelijkelijk over al de gemeten hoeken, niets te zeggen, daar deze sluitfout in de eerste plaats ontstaat, doordat de uit de azimuths van AP en E Q afgeleide hoek tusschen deze twee lijnen niet overeenkomt met den werkelijken hoek. Met de tegenwoordige polygoontheodolieten toch zijn de fouten in de gemeten hoeken zeer klein, terwijl deze toevallige fouten elkaar in de som der hoeken voor een groot deel zullen opheffen. Resumeerende heeft men bij de vereffening van een polygoon met hoeken van nage noeg i8o°, in een hermeting met slechten technischen grondslag: Verdeel de sluitfout in de hoeken gelijkelijk over A en Ebe handel de vereffening verder als in de H. T. W. Bovenstaande geldt natuurlijk niet, als voor de aansluiting in A op E en in E op A is gericht. Vereffening kan dan geheel volgens de H. T. W. plaats vinden. In het volgende zal een methode worden ontwikkeld, toe te passen in hermetingen met slechten technischen grondslag, waarin eveneens voor polygonen met hoeken, welke aanmerkelijk van i8o° afwijken, de zijden bij de vereffening worden vergroot of A E' verkleind in reden terwijl de hoeken, uitgezonderd begin A JtL en eindhoek, onveranderd blijven. Wij beginnen met de sluitfout in de hoeken gelijkelijk over de gemeten hoeken in A en E te verdeelen, waarna de polygoon op de gewone wijze wordt berekend. Uit de gevonden coördinaten- verschillen wordt de afstand A E' en uit de gegeven coördinaten van begin- en eindpunt A E berekend. Als ie correctie nu worden (AEAE'lioo de zijden met vermeerderd, wat men kan doen door de gevonden abscissen- en ordinatenverschillen met dit percentage te vermeerderen. Na het aanbrengen van deze correctie zal in 't algemeen het eindpunt van den trek nog niet met E samenvallen, doch in E" zijn gekomen, zóó dat AE E" go0. De sluitfouten, welke nu nog in de abscissen- en ordinaten- verschillen overblijven, zullen we resp. Cx en Cy noemen. Op C C eenvoudige wijze is nu aan te toonen, dat of A Ji

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 209