ie die van den vliegtuigbouw, waar werden getoond: de grond stoffen, de constructie, de complete vliegtuigen met al hun gerief voor de reizigers, en het onderzoek naar de deugdelijkheid van mate riaal en samenstel. Tal van vliegtuigen waren bedrijfsklaar aan wezig. Het bleek mogelijk, een bescheiden notedopje aan te schaffen voor de som van 5200 M. 2e de organisatie van den vliegdienst, nl. de vliegvelden, de vaste routes der verschillende ondernemingen, de hulpmiddelen voor de navigatie, de afbakening der routes, waarbij de aandacht trok de organisatie der nachtvluchten tusschen Berlijn en Russi sche steden van de «üeruluft», verder de correspondentiemiddelen tusschen vliegtuig en aarde, waarbij de radio een zeer belangrijke rol speelt. Naast deze groote afdeelingen was een derde afdeeling inge richt, die een overzicht gaf van de fotografie uit de lucht en de verwerking daarvan tot kaarten. Deze afdeeling was uitstekend bezet; uit tal van staten was materiaal bijeengebracht. De aanwezigheid van dit materiaal bracht de Sektion Deutsch- land van de Internationale Gesellschaft für Photogrammetrie ertoe, een «Herbsttagung» te organiseeren op 19 en 20 October, waartoe vele buitenlanders waren uitgenoodigd. Deze uitnoodiging had het gewenschte succes. Toen het congres, dat in de aula der Technische Hoogeschool te Charlottenburg werd gehouden, geopend werd, kon de voorzitter mededeelen, dat 22 staten vertegenwoor digd waren. De opkomst uit Nederland was zeer groot; ik telde een tiental heeren, waaronder eenige, door de Nederlandsche regeering uitgezonden. Op den eersten dag van het congres be stonden de voordrachten uit verslagen over de toepassing van de fotogrammetrie in verschillende landen, nl. door de Heeren Seidel over Duitschland, Kruttschnitt over Hongarije, Schneider over Zwitserland. Er bleef te weinig tijd voor een voordracht van Cassinis, die over Italië zou rapporteeren; zij werd tot den vol genden dag uitgesteld. De tweede dag was, na Cassinis' voor dracht, meer gewijd aan uiteenzettingen van theoretischen aard met nieuwe gedachten over instrumentarium en organisatie. Onder deze trokken vooral de voordachten van von Gruber over na- dirpunttriangulatie en van Hugershoff over nieuwe instrumenten, de algemeene aandacht. Hoe belangrijk zulke voordrachten ook zijn, van veel grooter 214

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 214