beteekenis is het persoonlijk contact, dat tijdens een congres tusschen de aanwezigen bestaat, dat nu eens leidt tot een rustig gesprek, waarbij veel meer in details getreden kan worden, dan bij een voordracht mogelijk is, en dan weer de gelegenheid opent, om de werkwijze aan een of andere instelling in haar geheelen omvang te bestudeeren. Zoo leidde dit contact mij ditmaal tot een bezoek aan de foto- grammetrische afdeeling der Landesaufnahme, waar Regierungsrat Seidel tot in de puntjes de werkwijze aldaar demonstreerde; verder tot een belangrijke uiteenzetting van de werkwijze in Hongarije door den Heer Szüts, aan de hand van de inzending ter tentoonstelling. Nog gaf Prof. Hugershoff voor een kleinen kring van genoodigden een levendige voordracht over zijn toe stellen bij zijn stand op de tentoonstelling, terwijl op een excursie door het congres-bestuur georganiseerd naar het Tempelhoferveld, de werkwijze der «Hansa Luftbild» aan kleine groepen bezoekers duidelijk werd gemaakt, en de aanwezige ambtenaren alle ge vraagde inlichtingen gaven. Om niet te veel plaats in beslag te nemen, wil ik voorloopig over het congres verder zwijgen; uitvoerige mededeelingen zullen verschijnen in het tijdschrift: «Bildmessung und Luftbildwesen». Ik wil liever de beschikbare ruimte vullen met nadere mededee lingen over de fotografische afdeeling der tentoonstelling, en daaraan eenige beschouwingen verbinden over den stand der techniek op dit oogenblik. De tentoonstelling was meer eenzijdig dan die van 1926. Toen waren voorbeelden aanwezig van alle vormen van fotogrammetrie. Thans zag men, in verband met de plaats op de I.L.A. zoo goed als alleen de toepassing bij de kaarteering uit de lucht. Maar daarvan was dan ook zeer veel belangwekkends te zien. De historische afdeeling toonde vele belangrijke zaken, als oude instrumenten, portretten, ballon foto's, foto's uit den oorlog en de verwerking daarvan tot kaarten. De moderne instmnienten waren aanwezig in de zeer uitge breide stand van de Aerotopograph» (G. Heyde) met de creaties van Hugershoff, een belangrijke stand van Wild met eigen constructies, inzendingen van de firma: Photogrammetrie te Mün- chen en van Boykow te Berlijn. De firma Zeiss had op de ten toonstelling zoo goed als niets geëxposeerd, maar gaf de gelegenheid, 215

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 215