De grootste bezienswaardigheden waren: ie de fotokaart van den Rijn van Constanz tot Bazel i a 5000, ongeveer 26 meter lang, met de hand gekleurd over de foto grafische laag heen; 2e de fotokaart van het Ruhrgebied 1 a 5000, die in zijn ge heel 4100 km2 beslaat en waarvan 1000 km2 werd getoond, beslaande een oppervlak van 4.80 X 9-00 m2- Bij nadere beschouwing laten deze fotokaarten aan nauwkeurig heid veel te wenschen over; de verschillende foto's passen on danks de «Entzerrung» niet voldoende aan elkander. De ver klaring voor dit verschijnsel zoek ik in het te gering aantal aan- sluitingspunten, dat bij de Entzerrung wordt gebruikt. Bij deze particuliere firma's schijnt de meening te bestaan, dat drie punten per plaat voldoende zijn om de Entzerrung tot stand te brengen. Inderdaad leveren 3 punten bij bekende brandpuntsafstand snel (d. i. in ongeveer 10 minuten) een stand, waarbij de 3 punten vol komen sluiten. Het sluiten van het vierde punt moet nu even wel nog bewijzen, dat van het oneindig aantal mogelijkheden van aansluiting aan 3 punten het eenige goede geval is gekozen. Daar «time is money» ook voor deze ondernemingen zwaar weegt, zoekt men maar niet te lang, deelt soms de foto in tweeën en sluit ieder deel aan 3 punten aan. De resultaten van deze werk wijze zijn bij nauwkeurige beschouwing in de fotokaarten ge makkelijk te zien. Herhaaldelijk zijn er sprongen in grenzen die behooren door te loopen; ik zag er tot 2 mm groot. Het is zeer goed mogelijk, dat de opdrachtgevers met de resul taten volkomen tevreden zijn, omdat geen hooge eischen zijn gesteld, maar de vraag rijst toch, of voor zulk werk de dure toe stellen van Zeiss, e. a. gebouwd moesten worden, en of de ge volgde werkwijze de Entzerrung niet, meer dan noodig is, in discrediet brengt bij hen, die ernstig kartografisch werk verlangen. Hoewel de door Entzerrung ontstane Luftbildkarte (fotokaart) op deze tentoonstelling sterk de meerderheid vormde tegenover de kaarteering met stereoscopische toestellen, krijgt men toch den indruk, dat bij de serieus werkende kartografische instituten, de Entzerrung meer en meer op den achtergrond komt, zelfs in de toepassing op vlak terrein. In Zwitserland, waar het sterkst de toepassing der fotogrammetrie in de kartografie wordt ge propageerd, wordt thans alleen nog met Wild's autograph ge- 217

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 217