werkt. In Duitschland, bij de Landesaufnahme, waar met Ent- zerrung is begonnen, wint het gebruik van Stereoplanigraph en Autokartograph hoe langer hoe meer veld. De kartografische moeilijkheden komen eerst als de Entzerrung is verricht. De weg van fotokaart tot gewone kaart is nog vol moeilijkheden, die de nauwkeurigheid van het resultaat gevoelig kunnen aan tasten; het aan elkander passen der foto's, het krimpen van het papier, het samenplakken tot één geheel, het overbrengen op de geteekende minuutkaart, al deze bewerkingen zijn zoovele fouten bronnen die de aanvankelijk goede Entzerrung kunnen bederven. Is het einddoel der opnamen een kaartdan zal de keuze, te doen tusschen de beide richtingen der luchtfotogrammetrie: Entzer rung of stereoscopische kaarteering, ten gunste van de laatste uitvallen, als het totale proces van opname tot kaart toe, in zijn geheel wordt overzien en in het oordeel wordt betrokken. Is het einddoel van de opname niet een kaartstelt men zich b.v. voor, zooveel mogelijk details van een terrein voor latere be schouwing en uitmeting vast te leggen, dan kan de Entzerrung in vlak land, mits aangesloten aan minstens vier punten, zeer goede diensten bewijzen. Voor beide richtingen in de luchtfotogrammetrie wordt hard gewerkt om het aantal punten, dat landmeetkundig bepaald moet worden, zoo gering mogelijk te maken, speciaal met het doel de fotogrammetrie te kunnen toepassen in die landen, waar nog geen driehoeksnet bestaat. De stereoplanigraph en de aerokartograph worden daartoe voorzien van inrichtingen, die het mogelijk maken de achtereenvolgende opnamen met behulp van het stereosco pische ruimtebeeld dus optisch, in elkaar te passen. Voor de Entzerrung is de hoop gevestigd op de nadirpunttriangulatie d.w.z. een graphische driehoeksmeting waarbij de hoeken worden ont leend aan de foto's zelf. De primaire driehoekspunten zijn de voetpunten der loodlijnen, vanuit de camera lens op de oogen- blikken der opname neergelaten op het terrein. Von Gruber toonde een interessant nieuw toestel, om foto's voor dit doel ten opzichte van elkaar te oriënteeren. Ten slotte moge nog worden vermeld, dat ik gelegenheid had, een bijeenkomst van het bestuur van de Internationale Gesell- schaft bij te wonen. Daarbij werd besloten statutenwijziging voor te stellen, waardoor de I. G. veel meer dan nu een federatie van 2 I 8

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 218