ook van kadastraal archief, speciaal van de minuutplans en bij bladen. 't Verbranden van deze had een eigenaardig gevolg gehad. Er was dan, in de kluis, wel bewaard gebleven het bewijs dat eenig perceel bezwaard was, maar voldoende, nauwkeurige gegevens om de plaats van dat stuk grond te bepalen, waren verdwenen Was daarentegen bij zoo'n brand alléén 't kadastrale archief gered, dan konden uit notarieele archieven vele, zoo niet alle hypotheken wel weer gevonden worden. De bewaking van het archief is in een aantal gevallen te ver beteren. Er is vooruitgang, sedert eenige jaren worden veldwerk en hulpkaart doorloopend genummerd, zoodat wegraking tenminste geconstateerd kan worden. Het oudste veldwerk is niet genummerd, waarom niet?2) Nu 't er eenmaal is, zou men 't in de serie kunnen opnemen, b.v. door de getallen i, 2, 3 enz. Maar alle archief staat in open rakken en voor ieder toegankelijke portefeuilles, nergens is een bepaald persoon ervoor aansprakelijk en een soms uitgebreid personeel gebruikt het. En de behandeling speciaal van minuutplans en bijbladen 3) doet ons vakmenschen wel eens ons kadastrale hart vasthouden. Het doel van de kopie van 't veldwerk is hoofdzakelijk preventief: 't krijgen van meerdere zekerheid tegen wegraken der meet- getallen. Op divisiehoofdplaatsen zou dat doel bij brand niet bereikt wordenvan dat kantoor verbrandden dan minuut en kopie. Zoolang geen brandvrije opberging verkregen is, zou ver betering te verkrijgen zijn, door de kopieën van b.v. Zutphen, Almelo en Deventer te bewaren resp te Almelo, Deventer en Zutphen (zie dit Tijdschrijft 1904, blz. 32). Er is groot verschil in belang van veldwerk, noodig a. voor vastlegging van grenzen en b. voor controleursopgaven. Dit ver schil zou zich kunnen uitspreken in al of niet bewaren. 4) Maar, als bij zooveel in ons vak, zou 't geven van bindende voorschriften heel lastig wezen. Beter lijkt, dat alleen die posten opgenomen worden ('t beste, dat de controleur alleen die opgeeft) die ook volgens den landmeter opgenomen dienen te worden. We gaan gelukkig de laatste jaren dien kant uit. Ons archief wordt zeer uitgebreid, en 't krijgen van ruimte 24

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 24