25 ervoor wordt op verschillende kantoren een kwestie. De uitbreiding gaat ongeveer volgens de termen van een meetkundige reeks, die de graankorrel-fabel over het uitvinden van het schaakspel in herinnering brengt. Niet alleen 't aantal posten neemt toe, ook 't werk per post. De staten 75 worden nogal wijd uit elkaar geschreven, «dat staat netjes». Maar de gevolgen zijn lastig op den duur. Behalve door nauwer in elkaar schrijven zou nog op andere wijze ruimte gewonnen kunnen worden. De verwijzing zou op de hulpkaart kunnen geschieden, daar is, behalve naast elke figuur, desnoods ook op den achterkant van het staatje 5) wel ruimte voor te vinden. Perceelen, vereenigd tot, of ontstaan uit één nummer, zouden niet apart verwezen behoeven te worden. Het zoogenaamde geraamte zou dus op de hulpkaart komen. Desnoods (velen zullen 't voorgestelde wel wat erg revolutionair vinden) zou één verwijzing (nieuw uit oud, maar dan zonder grootte-kolom 6)) behouden kunnen blijven in den staat. 7) Bij 't overboeken zou dus de kantoordienst de hulpkaart moeten ge bruiken. Voor ons, landmeters, zou bij later onderzoek deze ver wijzing op de hulpkaart veel gemak opleveren. Het aantal hulpkaarten gedeeld door dat der erbij behoorende veldwerken, geeft een getal dat dalende is. Voor drie kantoren is dit quotiënt voor een aantal jaren uitgerekend en grafisch voor gesteld. Merkwaardig is, dat deze lijn, voor de 3 kantoren, Leeuwarden, Zutphen en Nijmegen, een zelfde algemeen beloop heeft, 't Quotiënt, dat in 1910 ongeveer 11/2 was, nadert nu tot 1. De volgende veranderingen, alle verkortingen of weglatingen, lijken mij nog de moeite van het overwegen waard: I. De kolom «plaats gehad hebbende verandering» kan dikwijls eenvoudiger ingevuld worden. Ze is niet belangrijk, wat o.a. daaruit blijkt, dat ze zeer verschillend wordt ingevuld. De woorden splitsing en vereeniging kunnen veelal weggelaten worden, vol staan worde met de aanleiding der meting. Bijv. een bijbouw van huis n°. 10 op n°. 11 wordt soms behandeld: 10 bijbouw- vereeniging, 11 bijbouw van n°. 10 (soms wel: stichting), ver eeniging. Alleen bijbouw, voor beide nummers, lijkt voldoende. «Splitsing door verkoop» bevat m. i. de twee eerste woorden te veel, «gedeeltelijke slooping» het eerste woord. II. Kolom 18: plaatselijke benaming, kan wel geheel vervallen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 25