Zoo werd de uitspraak van de hoogste rechtbank tot het grootste onrecht, (summum jus summa injuria) en ontstond het sprookje van den cKatasterraub». Men beklaagde zich dik wijls sterk hier over, bv. in Beieren, na de invoering van het grondboek in verband met de invoering van het burgerlijk wetboek voor Duitschland in 1900. Men kon echter moeilijk op den ingeslagen weg teruggaan. Overal waar het kadaster den grondslag voor de grondboekhouding vormde, volgde een sterke toeneming van het grondcrediet, die bij 't ontbreken van een kadasterkaart of bij 't niet-bijhouden daarvan, uitbleef. De eenige oplossing is de vernieuwing van de kadaslerkaarten op juridischen grondslag, en wel met vaststelling en aanduiding van de grenzen door de aangrenzende eigenaren (grensovereen- komst) en met beperking der medewerking van den landmeter tot het opmaken der officieele bescheiden, welker openbaarmaking de bewijskracht der overeenkomst uitstrekt tot derden verkrijgers. De opvatting, dat slechts den eigenaars, met uitsluiting van alle anderen, het recht toekomt, de grenzen vast te stellen en te ver anderen, wortelt in het rechtsbewustzijn der beschaafde volken. Als om aan de wettelijke voorschriften te voldoen voor 't op maken van een akte van grensovereenkomst, voor een grenswijziging of voor een opmeting meer onkosten gemaakt moeten worden dan overeenkomt met de waarde van de betreffende strooken gronds, dan schieten die wettelijke voorschriften hun doel voorbij. Ofschoon overal steeds meer erkend wordt, dat de rechtszekerheid van den grondeigendom alleen door vernieuwing van de kadaster- kaarten volledig kan worden bereikt, is men daarmee tot nu toe nog niet in grooten stijl begonnen en dat hoofdzakelijk wegens de hooge kosten. De geodeten zijn daar echter ook deels niet onschuldig aan. Menigeen onder hen kent slechts het streven naar de grootst-mogelijke nauwkeurigheid en stelt er een eer in die te bereiken. De kosten spelen daarbij zijns inziens geen rol, hij voelt zich met de astronomen verwant. De behoefte aan betrouwbare kaarten zal echter den landmeter en den fototopograaf dwingen, samen het werk aan te vatten, waardoor dan een groote besparing van kosten zal worden bereikt. In Frankrijk is men daarmee bij de vernieuwing van het kadaster der in den oorlog verwoeste gebieden al begonnen en ook in Zwitserland is men tot het inzicht gekomen, dat de nauw- 32

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 32