keurigheid van een kaart zich naar de waarde van den grond moet richten. De Zwitsersche Bondsinspecteur, J. Baltensperger, merkt om trent dit punt het volgende op(vgl. Die Photogrammetrie und ihre Anwendung bei der schweizerischen Grundbuchvermessung, blz. 25) «Das Mass der Genauigkeit einer Vermessung muss zum Boden- wert und zur Bedeuting der Arbeit in einem richtigen, vernünftigen Verhaltnisse stehen. Ein Mehraufwand an Kosten für eine Ver messung, die genauer ist, als dies die Umstande erfordern, kommt einer Verschleuderung öffentlicher Mittel gleich, welchen Luxus wir uns nirgends weniger als bei der Grundbuchvermessung leisten dürfen. Den Verhaltnissen soweit möglich Rechnung tragend, unterscheiden wir dementsprechend auch Grundbuch- vermessungen mit erhöhten, mit normalen und mit verminderten Genauigkeitsanforderungen.» Hoofdstuk II. De belangrijkste uitkomsten zijnde bewonde renswaardige nauwkeurigheid van de vliegtuig camera, van den theodoliet voor terreinfotd's, van de herleidingstoestellen en, als wonderen van uiterst nauwkeurigen werktuigbouw en optiek: de toestellen voor stereoscopisch meten en voor het automatisch teekenen van kaarten. De nadeelen van deze toestellen zijn hun be perkte economische bruikbaarheid, doordat het tot nu toe niet gelukt is de helling van de fotografische plaat voldoende nauwkeurig rechtstreeks te bepalen. Het probleem van de economische bruikbaarheid is daarom identiek met het probleem van de helling. Een luchtfoto is een wiskundig juiste perspectivische afbeelding van het terrein. Deze nauwkeurige afbeelding is te danken aan de volmaaktheid van de fotografische camera en wel voornamelijk aan die der objectieven, welke geen verteekening meer geven. Tegenwoordig 33 LUCHTFOTOGRAMMETRIEWAT REEDS BEREIKT IS EN DE ECONOMISCHE BRUIKBAARHEID.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 33