kunnen objectieven met iederen gewenschten brandpuntsafstand tot op o.i mm nauwkeurig gemaakt worden en bijgevolg kan men ook bij verschillende objectieven de brandpuntsafstanden tot op een onderdeel van een mm aan elkander gelijk maken. Verder is het hoofdpunt van de plaat door twee loodrecht op elkander staande plaatassen bepaald, welke assen op elke luchtfoto fotografisch worden overgebracht. De theodolieten voor terrcinfoto''s worden naar het principe van Porro-Koppe vervaardigd, waarbij het fotografisch beeld met den kijker door het camera-objectief heen op oneindigen afstand gezien wordt. Lichtstralen, die bij de belichting in 't vliegtuig, van het terrein uit door 't midden van het objectief gaan, honden deze richting, als ze van de plaat uit in omgekeerde richting door het objectief worden geworpen. De richtingshoeken dezer stralen kunnen met een nauwkeurigheid, welke die der rechtstreeksche meting op het terrein nadert, bepaald worden. Men is echter bij de hoekmeting in de foto onafhankelijk van de weersgesteldheid. Daar men het terrein precies zoo als van het vliegtuig uit, dus schijnbaar uit de hoogte ziet, kan men de hoeken meten zonder voorafgaande, tijdroovende verkenning van het terrein, waar de overal aanwezige hindernissen het uitzicht belemmeren. Teneinde de perspectivische luchtfoto te kunnen vervormen tot een horizontale projectie op een gewenschte schaal, heeft men herleidingstoestellen gebouwd, waarvan de bekendste soorten zijn dat van Roussilhe, dat bij de vernieuwing van het kadaster in Frankrijk gebruikt wordt, en het automatisch werkend toestel van Zeiss. De toepassing van het stereoscopisch meten en het automatisch teekenen van de kaart beteekende een verderen grooten voor uitgang. 34 De kijker van den theodoliet is en blijft gericht op het objectief centrum van de camera-lens of een daarmee zoo volmaakt mogelijk overeenkomend objectief, onver schillig of bij de hoekmeting de kijker om zijn beide assen of de foto om het objectief centrum wordt bewogen. Daar de verlichte foto staat in het brandvlak van het objectief treden alle lichtstralen van één punt der foto uit het objectief evenwijdig aan de eene lichtstraal die door het centrum gaat. Het punt wordt dus in den kijker gezien op oneindigen afstand in dezelfde richting in welke de lichtstralen tijdens de belichting in het vliegtuig de gevoelige laag op de plaat bereikten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 34