37 breken en dat is buiten de beschaafde landen regel is 't weliswaar mogelijk plaatselijk eenige punten in het terrein door meting te bepalen, de luchtfoto, waarop deze voorkomen, tot het horizontale vlak te herleiden en, door stereoscopische aansluiting van elkaar gedeeltelijk overlappende luchtfoto's, ook deze te her leiden. Het lukt dan, op dezelfde wijze doorgaande, de foto's van een terrein van verscheiden km2 aaneen te sluiten. Hoe verder men zich echter van het uitgangspunt heeft verwijderd, des te grooter worden de moeilijkheden tengevolge van de voort planting en de opeenhooping van onvermijdelijke kleine fouten. In alle richtingen krijgt men overdekkingen en gapingen. Bij pogingen om deze door verschuivingen te doen verdwijnen zal men echter spoedig merken dat op andere plaatsen de gebreken erger worden. Bij groote verwijdering van de vaste punten is 't onmogelijk een één geheel vormende kaart op schaal samen te stellen; de fouten nemen toe als in een meetkundige reeks. Na, een tijdroovend passen en meten zal toch geen goed aan eensluitend geheel verkregen worden, zoodat men ten slotte slechts de keuze heeft, óf in plaats van een kaart op schaal een schets te maken, óf het werk weer van voren af aan te beginnen. In 'teerste geval kan men zijn geweten sussen met de waar schijnlijkheid dat de opdrachtgever er niets van merkt, daar zelfs een deskundige zonder nader onderzoek het vergrijp tegen de schaal niet zou ontdekken. In 't tweede geval moet men met de verkenning, meting en berekening van een driehoeksnet beginnen, om te voldoen aan den allereersten geodetischen eisch welke tot een goede kaart voert: werken van 'tgroote in 't kleine en niet omgekeerd. In Zwitserland kwam men op grond van onderzoekingen en proeven voor de vervaardiging van grondboekkaarten van berg streken tot de volgende eindgevolgtrekkingen «Der Arbeitsaufwand ist in Bezug auf die Feldarbeiten nach der photogrammetrischen Methode, gegenüber demjenigen aller anderen Verfahren, ausserordentlich gering. In nachteiliger Weise wird die Wirtschaftlichkeit der Photogrammetrie durch die Un- kosten beeinflusst, insbesondere durch die grossen Anschaffungs- und Amortisationskosten der Instrumente. Die Kosten der Aufnahme und Auswertungsgerate belaufen sich heute auf mindestens ca. 80000 Franken. Dazu kommt noch das Risiko, dass die Instru-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 37