mente mangels Arbeit nicht fortwahrend wirtschaftlich ausgenutzt werden können.» «Die Luftphotogrammetrie hat hinsichtlich Aufnahme und Aus- wertungsinstrumente, sowie Aufnahme- und Auswertungsmethoden einen Bildungsgrad erreicht, der die Anwendung dieser modernsten Vermessungsmethode für die Herstellung von topographischen Karten und Grundbunch- und Uebersichtsplanen im Massstab i 5000 und kleineren Kartenmassstaben rechtfertigt.» «Die Möglichkeit der Anwendung der Luftphotogrammetrie für die Aufnahme von Planen in grösserem Massstab (Katasterauf- nahmen) besteht; die Konkurrenzfahigkeit dieser Anwendung hangt aber noch ab von der weiteren Ausbildung der Verfahren zur Standortsbestimmung in wirtschaftlicher Hinsicht.» (Die Photo- grammetrie und ihre Anwendung bei der schweizerischen Grund- buchvermessung, S. 28 und 152). Hoofdstuk III. De nieuwe werkwijze. De nieuwe werkwijze bestaat in een rechtstreek- sche bepaling van het nadirpunt. Hiertoe worden van in het terrein gelegen geodetisch onbepaalde punten uit, lichtstralen op het vliegtuig geworpen, de hoeken van deze stralen met het horizontale vlak gemeten en beelden van deze lichtstralen in het vliegtuig gevormd. Na vaststelling van de ligging van het nadir punt kunnen de negatieven van het terrein tot horizontale positieven herleid worden. Door meting met behulp van den theodoliet voor terreinfotds kunnen verder de horizontale hoeken in het hoofd punt van het herleide positief gemeten en tot een hoofdpuntstriangulatie vereenigd worden. Daar door wordt de stand va?i elke luchtfoto bepaald. «Indien het mogelijk ware, de helling en hellingsrichting in het vliegtuig tijdens de belichting rechtstreeks te bepalen, dan zouden de voordeelen der fotografische methode overweldigend zijn.» (will be overwhelming). 38

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 38