druck S. 13) medegedeeld, dat «für Heeresfliegeraufnahmen diese Methode bei der Anwendung versagt hatte.» Waarschijnlijk was dit aan de voortplanting en de opeenhooping der cniet groote» fouten, te wijten. Bij gebruikmaking van de hoofdpuntsdriehoeksmeting bij her leide steile opnemingen is 't mogelijk in korten tijd nauwkeurige kaarten op kleine schaal van uitgestrekte gebieden te vervaardigen. Moeten in een jaar de vliegtuigopnemingen van bv. 30 dagen kunnen worden verwerkt, dan is daartoe een aantal fotografen, teekenaars en ander kantoorpersoneel noodig. Uit dit personeel kunnen de waarnemers voor de bediening der heliotropen of zoeklichten, waarmee het licht op 't vliegtuig geworpen wordt, worden gekozen. De genoemde toestellen zijn niet kostbaar. Het meerdere werk en de meerdere kosten bedragen slechts een onderdeel van het geheele werk en de gezamenlijke kosten. Daarentegen wordt het anders zeer omvangrijke kantoorwerk zeer ingekrompen, wat een groote besparing van kosten beteekent. Voor het vervaardigen van kaarten op groote schaal is een dicht net van vaste punten onvoorwaardelijk noodig. Bij de vernieuwing van het kadaster is dit net, voor de opmeting der eigendoms- grenzen, die door onzichtbaarheid of andere omstandigheden niet op de luchtfoto afgebeeld kunnen worden, bij het terreinwerk noodig. Hetzelfde geldt voor nieuwe grenzen (bijhouding). Daar het bij de kadasterkaart op groote nauwkeurigheid aankomt, verdient het aanbeveling de hoofdpunten der luchtfoto's uit rich tingen op vaste punten en slechts bij uitzondering door hoofd puntstriangulatie te bepalen. Het aantal vaste punten (driehoeks- en polygoonpunten), dat de landmeter nu voor vernieuwing van het kadaster in sterk geparcelleerd terrein noodig heeft, is veel grooter dan voor de plaatsbepaling van de hoofdpunten van luchtfoto's noodig zou zijn. Als men de fototopografie te baat neemt, kan dit aantal des te eerder verkleind worden, omdat het zoo noodig later binnens huis, door voorwaarts insnijden met den theodoliet voor terrein foto's, uitgebreid kan worden. (Wordt vervolgd). 4i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 41