44 Het verticale-assensysteem van dezen theodoliet is ingericht voor repetitie. Wijden wij thans aandacht aan de cirkelranden en de aflezing. De middellijn van den horizontalen rand is 135 mm, die van den verticalen 85 mm. De aflezing geschiedt door microscopen, en wel op een wijze, die zoo zij al niet meer nieuw genoemd kan worden, toch merkwaardig is. In de afbeelding ziet men aan de linkerzijde hoe daar de microscopen voor horizontalen en verticalen rand (met behulp van ingebouwde prisma's) tot één dubbelmicroscoop zijn vereenigd. Het oculair hiervan is draaibaar, de waarnemer kan zonder zijn plaats achter den kijker te ver laten beide randen, ieder op één randgedeelte, aflezen. Fig. 2 vertoont het gezichtsveld in dit oculair; aflezingen: horizontalen rand z-jf^z' of 273°3i'45" (z.o.), verticalen rand 97°o6'. Bij tachymetrieals immers talrijke punten moeten worden bepaald, moet vlugheid van werken bepaaldelijk aan het instrument voorop staan; de ge meenschappelijke aflezing in het ééne oculair beteekent dan winst. De hoek meting behoeft hierbij veelal niet verder te gaan dan tot in minuten; de bovenste helft van het gezichtsveld vat men dan ook als schat- en niet als afleesmicro- scoop op; en aflezing op één plaats van beide cirkelranden is dan voldoende. Daarbij heeft men den sterken kijker, zeer geschikt voor de afstandsmeting. Men kan dus zeggen met dit instrument de beschikking te hebben over een mooien tachymeter! Alleen, voor dit doel wat zwaar, zou men kunnen opmerken; het gewicht bedraagt 7,3 kg. Maar, zooals reeds gezegd, het instrument is tevens bestemd voor drie- en veelhoeksmeting. Hierbij wordt grootere nauw keurigheid vereischt in de aflezing van den horizontalen rand. Het tiendeelige schaaltje doet nu wél dienst. En om de excen triciteit der alhidade te elimineeren is 't noodig, dat de rand ook aan het diametraal ertegenover gelegen gedeelte wordt afgelezen; dit geschiedt in een afleesmicroscoop, waarvan het oculair onder een hoek van 450 met de verticaal is geplaatst. Indien uitsluitend meting van horizontale hoeken behoeft te geschieden, kan het ge- llllliilll I Ml Ml ll

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 44