45 zichtsveld van den verticalen rand dooreen schuifje worden afgedekt. Over de bevestiging op het statief thans slechts enkele zeer korte mededeelingen: Zij kan op de gewone manier met een schroefstang gebeuren en ook kan dwangcentreering worden toegepast (met 3 statieven), wat voor nauwkeurige polygoonmeting gewenscht is. De firma levert hiertoe de z.g. «Steckhülsen» inrichting. Tevens kan optische centreering plaats hebben. Omdat bij verschuiving op een gewonen statiefkop de verticale stand der ie as telkens weder verloren gaat, heeft de firma een centreerstatief geconstrueerd, met «kruissledebeweging», waarbij zulks niet het geval is. Wij hebben 't van belang geacht hiermede eens de aandacht te vestigen op dit instrument van Breithaupt, nu bij ons Kadaster behalve drie- en veelhoeksmeting ook de nauwkeurigheids-tachy- metrie een rol gaat spelen, zij het dan ook voorloopig nog geen groote. H. BEREKENING VAN AFRONDINGEN AAN BOUW- TERREINEN. Bij de oppervlakte-berekening van bouwterreinen doet zich dikwijls het geval voor, dat men de grootte moet bepalen van een bij het snijpunt van twee straten met een gegeven straal afgerond gedeelte. Op het terrein zijn of behooren althans te zijn -uitge zet de tangentpunten en het snijpunt der verlengde rechte rooilijnen. De berekening uit meetcijfers van dit gewoonlijk slechts eenige vierkante meters groote oppervlak is vrij omslachtig: men heeft eerst den middelpuntshoek te bepalen en daarna het gevraagde oppervlak als verschil van een vierhoek en een cirkelsector. Het laatste kan iets vereenvoudigd worden door gebruik te maken van tabellen, die direct het gevraagde oppervlak geven in functie van den hoek tusschen de rooilijnen voor R 1 (zie Z. f. V. 1882 bl. 395). Een andere methode is de grafische, die vrij vlug tot het doel voert, al is het transformeeren van een cirkelboog tot rechte lijn, dat op 't oog moet geschieden, minder nauwkeurig. Nog eenvoudiger wordt de zaak, wanneer men een tabel samen stelt, die het oppervlak geeft voor R 1 in functie van de raaklijn of van de raakkoorde, die steeds te meten is. Deze tabel, die ik voor enkele jaren berekende en sedert veel gebruikte, volgt hierna.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 45