47 TWEE NIEUWE TAFELS DER GONIOMETRISCHE FUNCTIES IN CENTESIMALE VERDEELING. Het uitvoeren van geodetische berekeningen met de rekenmachine wordt eerst mogelijk, wanneer men over tafels der goniometrische functies kan beschikken. Zulke tafels voor centesimale verdeeling waren tot nog toe schaars voorhanden. Laat men de oudere werken, die niet meer in den handel voorkomen, terzijde, dan vond men tot nog toe de tafels van Balzer en Dettwiler en die van Steinbrenner, beide in 5 decimalen. Hoewel het berekenen met deze tafels belangrijk grootere nauwkeurigheid geeft dan de logarithmische met 5 decimalen, doet zich toch in de landmeet kundige praktijk het verschijnsel voor, dat de genoemde tafels soms iets aan nauwkeurigheid te kort schieten. Daarom moet het verschijnen van nieuwe tafels in centesimale verdeeling met meer decimalen als een belangrijke stap tot de algemeene invoering van de rekenmachine in het geodetisch rekenbedrijf, worden begroet. Thans zijn er zelfs twee ongeveer gelijktijdig uitgekomen. De eerste, een tafel in 8 decimalen van de sinus van o tot ioog en van de tangens van o tot 50» met een interval van ic is uitgegeven a's Publication spéciale n° 1 van de section de geodesie de l'union géodésique et géophysique internationale, berekend door Brandicourt, onder leiding van Roussilhe. Bij de aankon diging, eenige jaren geleden, is een tafel in 6 decimalen in uitzicht gesteld, bij den aanvang van het werk is het aantal op 7 gekomen en na het congres te Madrid is men overgegaan tot 8 decimalen. Door dit groot aantal cijfers, waardoor natuurlijk de interpolatie bemoeilijkt wordt, is de bruikbaarheid voor de landmeetkundige praktijk veel geringer dan zich bij de aankondiging liet aanzien. Een ernstig bezwaar van deze tafel is verder dat de tangens van hoeken grooter dan 50s berekend moet worden uit de contan- genten. Dat is met de rekenmachine wel in een ommezien te doen, maar voor de lagere geodesie is elk oogenblik tijdsbesparing van beteek en is. Voor de hoogere geodesie zal de tafel vrij zeker aan redelijke eischen kunnen voldoen. Zou het aantal decimalen in een bepaald geval niet voldoende zijn, dan vindt men nog hulp in een tafel van And oyer in 20 decimalen aan de hoofdtafel toegevoegd.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 47