«meer economisch is te volstaan met adviezen van ter zake kun- «digen, werkzaam bij andere takken van dienst.» Tot leden werden benoemd: Prof. Ir. H. J. Heuvelink, hoogleeraar aan de Technische Hoogescnool te Delft, tevens Voorzitter; J. L. H. Luymes, Kapitein ter zee titulair, chef der Afd. Hydro grafie van het Departement van Marine te 's-Gravenhage: I. H. Reijnders, Kapitein van den Generalen Staf, op verzoek eervol ontheven van zijn lidmaatschap en vervangen door C. Ph. Brückel, Kapitein van den Generalen Staf, Directeur der Militaire Verkenningen te 's-Gravenhage; en Mr. K. J. Bes, thans Hypotheekbewaarder te Zwolle, tevens Secretaris. De commissie stelt voorop, dat de leden hunne benoeming ont vingen met een begeleidend schrijven van den toenmaligen Hoofd directeur van de Registratie en Domeinen, van de Hypotheken en het Kadaster, d.d. 13 December 1924, waarin hun namens den Minister van Financiën werd verzocht, Donderdag 18 December 1924 bijeen te komen in de kamer van genoemden hoofdambte naar aan het Departement van Financiën. Als nadere toelichting tot bovenstaande opdracht werd toen medegedeeld, dat van de Commissie niet een reorganisatie-voorstel van het Kadaster werd verwacht. Uitsluitend diende te worden nagegaan, of de opleiding der landmeters vereenvoudigd kon worden. Eventueel zou hieruit een bezuiniging op de tractementen dezer ambtenaren kunnen voortvloeien. Van dit principe uitgaande is achterstaand rapport samengesteld. In verband hiermede zij er op gewezen, dat in 1920 is ingediend het verslag der Commissie, ingesteld bij besluit van den Minister van Financiën van 19 Augustus 1918 n°. 142 Afd. Hypotheken en Kadaster, behelzende een volledige reorganisatie van het Kadaster. Nagaande de geschiedenis van de opleiding der landmeters van het Kadaster, constateert de commissie het navolgende: Bij K.B. van 10 November 1874 n°. 9, werd geregeld het examenprogramma der adspirant-landmeters en dat der landmeters van het Kadaster. Het eerste omvat slechts schoolvakken en ver- 86

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 86