meldt o.a.: reken-, stel-en meetkunst, rechtlijnige driehoeksmeting waarbij voorgeschreven werden de eischen als bedoeld in art. 57 der wet van 2 Mei 1863 (Stbl. 50) regelende het eindexamen der H.B.S. met 5 jarigen cursus bolvormige driehoeksmeting, enz. Het tweede omvat de eigenlijke vakkennis en vermeldt: be kendheid met de plans, registers, staten enz. van het Kadaster, met de hypothecaire boekhouding, met het Burgerlijk Wetboek en verschillende andere wetten; grondige bekendheid met de in richting en het gebruik der instrumenten, welke bij de metingen en tot het maken van kaarten gebezigd worden; vaardigheid in het samenstellen van kaarten en geoefendheid in den veldarbeid. Deze eischen komen vrijwel ongewijzigd voor in de daarop gevolgde organisatiebesluiten der registratie, t.w. het K.B. van 14 Mei 1906 n°. 58 (circulaire 1300) en het K.B. van 2 Maart 1912, n°. 16. Als toelichting hierbij diene, dat het adspirant-landmeters-examen in den regel ruim een jaar na het eindexamen der H.B.S. 5 j. cursus werd afgelegd, het landmetersexamen na een verplichten diensttijd van ruim 3 jaar als adspirant-landmeter. Van de 620 candidaten, welke in de jaren 1891 t/m 1918 op kwamen voor het vergelijkend examen van adspirant-landmeter van het Kadaster, waren 460 in het bezit van het diploma eind examen der 5 j. H.B.S.; 181 dier candidaten verkregen een aan stelling en onder deze waren er slechts 20 zonder voornoemd diploma. In den regel volgde aanstelling tot landmeter van het Kadaster 5 jaar na het eindexamen H.B.S. Bovenstaand programma heeft meer dan 40 jaar dienst gedaan. Bij K.B. van 23 October 1918, n°. 58 (Stbl. n°. 573) werd de opleiding der landmeters ingrijpend gewijzigd. Na enkele wijzigingen werden als eischen gesteld: eindexamen H. B. S. 5 j. cursus; studie van ruim 3 jaar aan den nieuw op- gerichten landmeterscursus te Wageningen, (het einddiploma van dezen cursus maakt aanstelling tot adspirant-landmeter mogelijk), rufm één jaar practijk als adspirant-landmeter met daarop volgend landmetersexamen. De grondslag van deze opleiding werd gelegd door een mini- sterieele commissie, bestaande uit de Heeren: E. J. A. Weijgers, Inspecteur van het Kadaster te 's-Gravenhage Dr. K. H. M. van 87

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 87