der Zande, Inspecteur van het Landbouwonderwijs te's-Graven- hage en E. J. Kempees, Leeraar aan de Rijkshoogerelandbouw- school te Wageningen, blijkens een rapport, ingediend op 3 No vember 1916. Het voorgaande samenvattende, blijkt het navolgende: Vroegere opleiding der landmeters. (1874—1918). 1. eindexamen H.B.S. 5-j. cursus (niet verplicht, doch wel de normale vooropleiding). 2. ruim één jaar voorbereidende studie voor het adspirant- landmetersexamen. Tegenwoordige opleiding der landmeters. 1. eindexamen H.B.S. 5-j. cursus (verplicht). 2. studie (zonder toelage) van 3 jaar en 4 maanden aan den landmeterscursus te Wa geningen. Na afloop aan stelling tot adspirant-land- meter. 3. 12 jaar dienst als adspirant- landmeter, onder genot eener toelage. 4. landmetersexamen; aanstel ling tot landmeter van het Kadaster 5 j. na het eind examen H.B.S.; salaris f2000.-, in 21 jaar opklimmende tot f 5000. 3- 3V2 jaar dienst als ad- spirant-landmeter, onder ge not eener toelage. 4. landmetersexamen; aanstel ling tot landmeter van het Kadaster 5 j. na het eind examen H.B.S.salaris f 1400.- in 30 jaar opklimmende tot f 3400.—. Uit dit overzicht blijkt wel, dat de duur der opleiding van de landmeters van het Kadaster sinds 1874 onveranderd is gebleven. Door de reorganisatie van de opleiding is voornamelijk dit resultaat bereikt, dat de opleiding gece?itraliseerd is. Terwijl vóór 1918 de adspirant-landmeter zijn vakkennis moest opdoen bij de land meters aan wie hij werd toegevoegd, (in den regel kreeg de ad spirant-landmeter door detacheering bij een landmeter in den Haag, Rotterdam of Leiden de gelegenheid de colleges in landmeetkunde, waterpassen en geodesie aan de Technische Hoogeschool te volgen), een opleiding steeds storend voor den dienst en bovendien afhankelijk van persoonlijke en plaatselijke omstandigheden, (men denke hierbij aan den leeftijd van den landmeter-leermeester en

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 88