Tweeërlei opleiding aan hetzelfde instituut (door dezelfde docenten moet, alhoewel mogelijk, minder gewenscht geoordeeld worden. Toch is het moeilijk hier een betere plaats voor te bedenken dan Wageningen. Naast mathematische en juridische kennis moet van eiken landmeter cultuurtechnische kennis gevorderd worden. Ook al bepaalt zich dikwijls de kadastrale opmeting tot het in kaart brengen van reeds op het terrein voorkomende grenzen, in tal van gevallen moeten juist deze grenzen door een landmeter eerst worden vastgesteld. Hoe menigmaal ziet de landmeter zich niet voor de vraag gesteld een terrein zoo gunstig mogelijk in bouw terrein te verkavelen? De grens tusschen twee perceelen grond door onderlinge ruiling te verbeteren? De landmeters der domeinen staan dagelijks voor dit vraagstuk. Hier is de kennis voor noodig die men slechts aan de Landbouwhoogeschool kan opdoen. De invoering van de wet op de ruilverkaveling van 1924, waardoor de landmeter van het Kadaster als deskundige optreedt, bij de in die wet genoemde plaatselijke commissie, veronderstelt uit den aard der zaak bij den landmeter cultuurtechnische kennis, het zelfde geldt voor de landmeters die sinds 1925 bij wijze van proef (te Almelo) belast worden met de schattingen voor de grond belasting. Maar ook reeds vóór 1924 werd als gebrek in de landmetersopleiding gevoeld het gemis aan kennis der landbouw wetenschappen. De toestand was vóór 1918 aldus, dat reeds gediplomeerde landmeters op eigen kosten verschillende lessen aan de Hoogerelandbouwschool volgden; het examenprogramma van 1874 maakte dit wel overbodig, de practijk stelde echter andere eischen. Logisch was daarom, dat de reorganisatie van de landmeters opleiding voorbereid werd door twee deskundigen op landbouw gebied (zie hiervoor). Ten slotte pleit er een tweede argument voor handhaving van de opleiding te Wageningen. De theoretische opleiding van den landmeter moet hand in hand gaan met zijn practische vorming. De verschillende instrumenten moeten niet alleen besproken, doch ook gebruikt worden. Verschillende methoden van meten moeten daadwerkelijk onderzocht worden. Landmeten kan men niet leeren binnen de vier muren van een collegezaal. Wel volgt na de opleiding aan den cursus, voor den rijkslandmeter, eenige tijd practijk als adspirant-landmeter, de tijd voor wetenschappelijke 9i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 91