92 oefeningen is dan echter voorbij, eveneens de mogelijkheid over een behoorlijke instrumentenverzameling te beschikken. Welnu, voor practische oefeningen op landmeetkundig gebied, biedt de omgeving van Wageningen heel wat meer aan dan Delft. Het geaccidenteerde, uit bosch en bouwland bestaande terrein bij Wageningen leent zich goed voor de uitvoering van allerlei metingen, waarvoor het vlakke polderland met zijn eenvoudige parcelleering geen gelegenheid biedt. Door de uitbreiding der stad Delft is een voor detailmeting geschikt object nabij het geodesiegebouw verloren gegaan. Zoodoende komt de commissie tot de conclusie, dat om meer dan een reden vereenvoudiging van de opleiding der rijksland meters, in tegenstelling met die der particuliere, ongewenscht is. Tweeërlei opleiding in dezelfde plaats en een te betreuren in ferioriteit van de overheid op landmeetkundig gebied, zouden de gevolgen zijn. De commissie stelt daarom op den voorgrond, dat de haar op gelegde taak in de eerste plaats op de opleiding van de land meters van het Kadaster betrekking heeft, doch dat het resultaat van haar onderzoek rechtstreeks van toepassing geacht moet worden op den geheelen landmeters-cursus te Wageningen. Uit het voorgaande volgt reeds, dat een eventueele vereen voudiging van de opleiding niet dan om gewichtige redenen zou mogen geschieden. Daar komt nog het volgende bij. In 1916 werd door een deskundige commissie de tegenwoordige opleiding ontworpen, in 1918 door de regeering aanvaard. Op den 8en October 1919 werd de landmeters-cursus te Wageningen geopend en in den loop van 1924 konden dus de eerste land meters in Rijksdienst treden die in Wageningen den volledigen cursus gevolgd hadden. Onze commissie, benoemd in December 1924, zag zich dus met hare taak belast op een oogenblik dat er nog geen enkele landmeter eenigen tijd van beteekenis in dienst was, om het resultaat der gecentraliseerde opleiding te toonen. Er zouden dus wel doorslaande argumenten aangevoerd mogen worden om in deze omstandigheden tot een verandering in de opleiding te adviseeren. Van belang is mede een nota van den bezuinigings-inspecteur Mr. Dr. Spanjer, de dato 12 Juni 1923 aan den Minister van Financiën. Hierin staat: «De kwestie

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 92