95 nemen der regeering, te doen steunen op het werk der rijks commissie voor graadmeting en waterpassing. Hierdoor komt een einde aan partieele kadastrale hermetingen, die goed beschouwd, een kostbare herhaling in het klein zijn van het werk der rijkscommissie. De belangrijke terreinsveranderingen op verschillende plaatsen van ons land stadsuitbreidingen; droogmaking van de Zuiderzee en van den Biesbosch; kana lisatie van de Maas; ontginningen in Brabant, Drenthe en Overijssel; kanalenplannen in Twente; verbreeding van wegen, enz. hebben trouwens deze methode van werken overal nood zakelijk gemaakt. In de toekomst zal elke kadastrale grens, ook de eenvoudigste, in dit net moeten worden opgenomen. Naast de eigenlijke vakkennis, landmeetkunde, (waaronder kennis van de verschillende instrumenten) is hiervoor noodig voorbereidende studie in de boldriehoeksmeting, beginselen der analytische meetkunde, hoogere algebra en differentiaal- en integraalrekening. Eischen reeds jarenlang op het land metersexamen gesteld en verder reikende dan het eindexamen H.B.S. 5 j. cursus. Bekendheid met burgerlijk recht, de wet op de grondbe lasting, kadastrale- en hypothecaire boekhouding en verdere administratieve voorschriften. Dit vereischte behoeft geen uitgebreide toelichting. Aan de hand van de ingekomen akten brengt de landmeter de terreinsveranderingen in kaart. De inlichtingen door partijen verstrekt, maken den landmeter controle op de akten mogelijk. Beteekenis van het hypotheek recht, verschil tusschen bezit en eigendom, de rechten en verplichtingen tusschen eigenaren van naburige erven, de waarde van erfdienstbaarheden, de bewijskracht van zijn grensopnemingen en-uitzettingen moeten den landmeter dui delijk zijn. (Zie wetsontwerp op de grensregeling). Voldoende bekendheid met de landbouwkundige wetenschap pen om den landmeter in staat te stellen als deskundige op te treden bij het in exploitatie brengen van terreinen, bij grensverbetering van perceelen door onderlinge ruiling, bij de grensregeling tusschen Staat en oevereigenaren overeen komstig de rivierenwet, bij ruilverkaveling en bij de uit voering van de wet op de grondbelasting.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 95