i°5 DE RUILVERKAVELING VAN DE «HAVELTER MADE». Sedert het tijdstip van inwerkingtreding van de Ruilverkavelings- wet zijn reeds 3 blokken (Hollumer Mieden, Nieuwleusen en Noordlaren) verkaveld, terwijl de plannen voor ruilverkaveling, bedoeld in art. 57 van de ruilverkavelingswet, van de blokken «de Bleeken» en «Havelter Made» onlangs hebben ter visie gelegen. Uit den aard der zaak bestond voor de eerste ruilverkavelingen welke werden uitgevoerd onder werking van de Rvk. wet groote belangstelling. Gelukkig voor degenen, die hun werkzaamheden verrichten bij de uitvoering van deze wet, doen zich bij elk blok nieuwe om standigheden voor. Zoo werd de Plaatselijke Commissie voor de Ruilverkaveling van de Havelter Made gesteld voor gevallen, die zich bij andere blokken nog niet hadden voorgedaan, en waarvoor thans Uwe belangstelling wordt gevraagd. De Havelter Made grenst ten Westen aan de Gemeente Meppel en wordt in de richting Oost-West doorsneden door de thans gedeeltelijk genormaliseerde Oude Vaart. Vóór de normalisatie van dit stroompje werd de Made bij hoogen waterstand vaak overstroomd. Deze wilde bevloeiing bestemde dit oeverland bij uitstek tot hooiland. In igoó heeft het Waterschap Haveltedeze wilde bevloeiing omge zet in een kom- of stuwbevloeiing waarbij herhaald watergebruik en waterverversching mogelijk is. Langs de Oude Vaart werden kaden gelegd, eenige bochten werden afgesneden, de omtrek van het te bevloeien gebied werd, voor zoover ze van nature of kunst matig niet reeds aanwezig waren, van kaden voorzien en het geheele gebied door eenige dwarskaden, voorzien van duikers met schuiven en overlaten, in afdeelingen verdeeld. In de Oude Vaart werd een schut geplaatst, voorzien van schuiven, die, wanneer de tijd van bevloeien was aangebroken, werden neergelaten. Het water stuwde dan op boven het schut, bezette de uiterwaarden en steeg tot op eenige decimeters afstand beneden de kruin van de kaden langs het stroompje. In deze kaden werden de inlaatduikers met schuiven thans geopend, het water werd afdeelingsgewijs over het land gevoerd en daarna geloosd door afvoerduikers op de Drentsche Hoofd vaart en de Wold A.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 105